Lindlöven rusar för tillfället mot Allsvenskt playoff. På lördagen vann laget det svängiga toppmötet borta mot Forshaga med 6-3. Vinsten var Lövens tredje raka och innebär att man nu har sex poäng ner till strecket.
– Det var en bra och viktig vinst. Vi visste att det skulle bli tufft och det var även en tuff hockeymatch, säger Jussi Salo efter segern.
Tillsammans med sitt Lindlöven rullade tränaren på lördagen till Forshaga för möte med tabellfyran. Löven fick bästa tänkbara start på matchen och redan efter 1.35 skickade Felix Scharnke in ledningsmålet. Men ett par misstag vid offensiv blålinje gav Forshaga möjlighet att ställa om och det skulle straffa sig.
Inom loppet av tre minuter hade hemmalaget vänt underläget till 2-1 och det stod sig fram till mittenakten. Där ordnade Henrik Warman en tidig kvittering för Lindlöven, som även fyllde på till 2-3 genom powerplaymål av lagkaptenen Patrik Näslund. Spelmässigt var Löven det styrande laget och man kontrollerade stora delar av den andra perioden.
I tredje såg det även tryggt ut till en början, men med åtta minuter på klockan utjämnade Forshaga. Lindlöven gav dock snabbt svar på tal och inom loppet av elva sekunder gick man från 3-3 till 3-5 via mål av Warman och Alexander Selin. Därefter var matchen avgjord och Forshaga tilläts inte skapa någon kontakt. Istället kunde Max Lalander få det sista ordet, när han fastställde slutsiffrorna 3-6 i öppen målbur.
– Jag är nöjd över att vi kunde spela en riktigt bra hockey igen. Sen är jag mindre nöjd med att vi spelade med för små marginaler på blålinjerna. Vi tappade lite för mycket puck där och det gav chanser till Forshaga. Men som helhet kunde vi ändå dominera, vi var det mest aktiva laget på isen, summerar Jussi.
Lyfter fram spelet i boxplay
I och med segern har Lindlöven tagit elva av tolv poäng mot Forshaga denna säsong. Just denna match pekar Jussi ut spelet i boxplay och powerplay som nyckelfaktorerna. Tränaren hyllar sina defensiva pjäser extra mycket, som höll ut genom de många numerära underlägena.
– Det är en laginsats, framförallt i boxplay! Vi dödar väldigt många utvisningar.
Vinsten var Lindlövens tredje i rad och laget har ett hårt grepp om förstaplatsen, där man står på 28 poäng. Närmast bakom vilar Enköping på 24 och Skövde på 22, två lag som spelar imorgon. Segern över Forshaga innebär dessutom att Löven nu skakar av sig en konkurrent.
– Nu är det sju poäng ner till Forshaga och det är riktigt bra. Sen har Skövde och Enköping en match mindre spelad, så det ska bli väldigt intressant att se hur det går för dem, resonerar Jussi och tillägger.
– Men det är fortfarande jämnt och vi måste vara fokuserade på att göra vårat jobb och vinna matcher. Nästa match på onsdag blir väldigt viktig.
Matchfakta Forshaga-Lindlöven:
Resultat: 3-6 (2-1, 0-2, 1-3)
Publik: 172
Skott: 40-32
Mål Lindlöven: 0-1 Felix Scharnke (Warman), 2-2 Henrik Warman (Tano, Näslund), 2-3 Patrik Näslund (Lalander, Rundgren), 3-4 Henrik Warman (Lantosi), 3-5 Alexander Selin (Scharnke, Carlsson), 3-6 Max Lalander (Näslund)
Tabellen från SweHockey:

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.