Efter vinteruppehållet är det tredjeplatsen i grundserien som Linde Volley har jagat inför slutspelet. Tråkigt nog för alla Lindefans så betyder helgens förlust mot Hylte/Halmstad inte bara att segersviten på hemmaplan föll utan även att kampen om tredjeplatsen i princip är över.
Tredjeplatsmotståndarna är Engelholm och Gislaved. Just nu ligger Engelholm trea på 28 poäng och Gislaved fyra på 27, båda med ett litet försprång över Lindes 24 poäng på femteplatsen. Anledningen till att dessa tre lag innerligt vill avsluta grundserien på tredjeplatsen är att fjärde- och femteplatshållarna, med all trolighet, kommer möta varandra i kvartfinal. Då de tre lagen håller väldigt jämn nivå är det helt omöjligt att på förhand avgöra vilket lag som kommer ta sig ur den kvartsfinalen.
Tredjeplatsen är på papperet ännu inte helt förlorad för Lindes del men det kommer krävas en enorm prestation för att man ska kunna knipa den, samtidigt som Engelholm och Gislaved båda behöver förlora mot betydligt sämre lag.
Linde har Katrineholm, Svedala och RIG Falköping kvar på sitt schema. Mot RIG Falköping måste vi redan nu kunna räkna med tre poäng. Kan man inte ta tre poäng Falköping, som i år endast fått ihop 7 poäng, så har Linde inte mycket i ett slutspel att göra. Katrineholm är dock en annan femma. Klubben har under säsongen haft organisatoriskaproblem utanför planen vilket har påverkat deras spel på planen. Nivån har varit en berg- och dalbana för förra årets svenska mästare, höga toppar men djupa dalar. Lagets proffs är några av elitseriens absolut främsta spelare, men laget har direkt fått stora svårigheter när någon av dem saknats. Tre poäng är ett måste mot Katrineholm och det bör även bli så, men de ska inte underskattas. Den sista riktigt stora prövningen kommer komma mot Svedala. Svedala håller jämn nivå med Hylte/Halmstad och som vi såg i lördags så räcker inte bra spel för att vinna över mot ett sådant lag, topprestation är ett måste.
Ska Linde kunna utmana om tredjeplatsen så krävs det att alla tre matcher går deras väg. Man tjänar då ihop 9 poäng och landar på 33 poäng totalt. För att Linde då ska få tredjeplatsen får Engelholm ta max 4 poäng och Gislaved max 3. Skulle flera lag hamna på samma poäng så är det set-skillnad som avgör, en situation som för Lindes del helst bör undvikas.
För att Linde ska kunna ta tredjeplatsen krävs det att Gislaved och Engelholm spelar 3-2 nästa vecka då de två lagen möts. Då får Gislaved 2 poäng i tabellen och Engelholm 1 och de landar på samma total. Det krävs även att båda förlorar mot ett bottenlag, mot Engelholm är det Örebro eller Sollentuna som måste ta en vinst och mot Gislaved är det Sollentuna eller RIG Falköping.
Är man Lindefan gäller det alltså just nu att hoppas på mirakel. Linde själva måste spela på sin absoluta toppkapacitet, samtidigt som man bör hålla tummarna för att Sollentuna hittar en växel till. Kan det hända? I teorin: Ja! I praktiken: är jag betydligt mer skeptisk. Johan Isacsson borde redan nu börja ställa in sig på att det blir en tuff kvartsfinal.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.