Från att kurvorna sjunkit i tio år har nu antalet sjukdagar börjat öka i Sverige igen. På kommunens största arbetsplats, Lindesbergs kommun, har man i två år i rad noterat att fler medarbetare blir sjuka. Fler kvinnor än män sjukskriver sig och hälften av alla sjukskrivna lider av psykosociala besvär. Trots de dystra siffrorna har Lindesbergs kommun lägst andel sjukdagar bland länets kommuner. En av orsakerna är ett intensivt arbete med förebyggande friskvård, arbetsmiljöinsatser och chefsutbildningar. – Pressen i arbetet och privatlivet tenderar att öka, säger personalchef Carina Fyrpihl. Därför är det viktigt att alla våra medarbetare tar hand om sig själv både fysiskt och psykiskt. Vi vill bidra till att livspusslet ska gå ihop genom erbjudande om exempelvis träning, rökslutarstöd, chefsstöd, viktcoachning eller samtal. Den viktigaste faktorn för att vi som arbetsgivare ska lyckas är dock att vi tidigt kan fånga upp medarbetare som mår dåligt.
Förra året ökade sjukfrånvaron för första gången på nio år i Lindesbergs kommun. I år har trenden fortsatt och i delårsrapporten kan man utläsa att 5,26 % av den totala arbetstiden utgjorde sjukfrånvaro. Detta ska jämföras med de höga sjuktal som fanns för tio år sedan då siffran låg på över 10 %. Att sjukfrånvaron tidigare sjönk så radikalt i kommunen förklarar Carina Fyrpihl med att kombinationen ändrade försäkringsregler och fokus på arbetsförmåga har förändrat arbetsgivarens metoder.
– Vi är mycket mer inriktade idag på att få medarbetaren tillbaka i arbete på ett tidigt stadium. Ett exempel är kortidsfrånvaro som vi följer upp och har ett samarbete med företagshälsan.
Varför människor i Sverige, som arbetar, har blivit sjukare är det många som just nu forskar kring. Regeringen har också gett försäkringskassan i uppdrag att analysera frågan. Carina Fyrpihl tror att pressen hos särskilt kvinnor ökar och att det är svårt att få ihop livspusslet.
– Vi kan se att det är fler kvinnor än män som blir sjukskrivna. Men man ska inte heller underskatta den påverkan som en alltmer slimmad organisation har. Därför är vi särskilt uppmärksamma på hur arbetsmiljön kan påverka medarbetarnas hälsa.
Att den positiva trenden nu har brutits innebär att kommunens kostnader ökar. 2012 kostade sjukfrånvaron 7,9 miljoner kronor och företagshälsan 1,5 miljoner kronor. Till detta ska läggas vikariekostnader och att kommunens service blir försämrad. Dessutom lägger kommunen ned ett stort arbete på förebyggande hälsoinsatser och rehabiliterande åtgärder för sjuka.
– Det är viktigt att påpeka att varje krona vi satsar på våra anställdas hälsa och arbetsmiljö får vi igen i en bättre kommunal service som på lång sikt kostar mindre, menar Carina Fyrpihl.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.