I tisdags blev det klart att Daniel Eriksson tränar Lindlöven den kommande säsongen. När truppen var samlad under onsdagskvällen för materialutprovning med sponsorn CCM Reebok valde Lindlövens sportgrupp att informera om att tretton forwards är klara för kommande säsong i Hockeyettan.
-Vi är väldigt nöjda, vi har fått behålla den stomme av spelare som vi vill och som vi tror kommer utvecklas ytterligare kryddat med några riktigt bra nyförvärv samt yngre killar, berättar Sportchefen John Falck. Tills vi går på is första veckan i augusti så kommer truppen tillföras ytterligare en forward och en center.
Från säsongen som avslutats förlängs kontrakten med Johan Persson, Alexander Kovalonok, Max Lalander, Joakim Olsson Fromell, Adam Björklund, Patrik Säfström, Niklas Nooni och Linus Rundgren.
Från de egna juniorleden flyttas Dennis Eriksson upp i A-truppen. Från Örebro Hockeys framgångsrika J20 lag hämtas lindekillen Felix Scharnke hem till moderklubben. Från Skåne återvänder Patrik Nyman till Lindlöven igen. Från Skåne och Kristianstad närmare bestämt kommer snabbskrinnaren Zebastian Ilestedt. En ung stockholmskille Fredrik Emsjö ges även möjlighet att ta en plats i truppen.
Från förra årets trupp slutar Daniel Olsson Fromell, Anton Magnusson flyttar till Karlstad (ny klubb ej klart), Simon Hermansson har fått jobb i Stockholm (ny klubb ej klart) och Felix Eriksson flyttar hem till Gävle (ny klubb ej klart).
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.