I tisdags blev det klart att Daniel Eriksson tränar Lindlöven den kommande säsongen. När truppen var samlad under onsdagskvällen för materialutprovning med sponsorn CCM Reebok valde Lindlövens sportgrupp att informera om att tretton forwards är klara för kommande säsong i Hockeyettan.
-Vi är väldigt nöjda, vi har fått behålla den stomme av spelare som vi vill och som vi tror kommer utvecklas ytterligare kryddat med några riktigt bra nyförvärv samt yngre killar, berättar Sportchefen John Falck. Tills vi går på is första veckan i augusti så kommer truppen tillföras ytterligare en forward och en center.
Från säsongen som avslutats förlängs kontrakten med Johan Persson, Alexander Kovalonok, Max Lalander, Joakim Olsson Fromell, Adam Björklund, Patrik Säfström, Niklas Nooni och Linus Rundgren.
Från de egna juniorleden flyttas Dennis Eriksson upp i A-truppen. Från Örebro Hockeys framgångsrika J20 lag hämtas lindekillen Felix Scharnke hem till moderklubben. Från Skåne återvänder Patrik Nyman till Lindlöven igen. Från Skåne och Kristianstad närmare bestämt kommer snabbskrinnaren Zebastian Ilestedt. En ung stockholmskille Fredrik Emsjö ges även möjlighet att ta en plats i truppen.
Från förra årets trupp slutar Daniel Olsson Fromell, Anton Magnusson flyttar till Karlstad (ny klubb ej klart), Simon Hermansson har fått jobb i Stockholm (ny klubb ej klart) och Felix Eriksson flyttar hem till Gävle (ny klubb ej klart).
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.