Sportchef Roger Larsson har varit uppe i de norrländska skogarna och jagat, om inte storvilt så ungt och talangfullt. Hemma igen presenterar Roger en triss i färska påskrifter till Lindesberg Volley och norrlandskolonin i Lindesberg Volley växer till hela fem spelare med Freja Morén och Therese Granlund inkluderade. Alla tre var nere i Lindesberg på en tryout tillsammans med totalt fem spelare som klubben arrangerade tidigare i maj och de tre imponerade så pass att de nu knutits till föreningen.
Nyförvärven är passaren Rebecca Andersson, 19 år som mäter in 185,5cm i strumplästen. Hennes syster, centern Petra Andersson 22 år som är 181cm och till sist 20-åriga spikern Johanna Wikberg som är 174 cm över havet. Johanna har Glommersträsk i Norrbotten som moderförening men har spelat de senaste fyra åren i Norsjö. Rebecca och Petra är född och uppvuxna i Norsjö och ger sig ut på sitt första äventyr till en ny klubb.
Johanna Wikberg
– Dessa nyförvärv passar in perfekt när vi får tränaren Johan Isacsson till klubben, som är erkänt duktig på spelarutveckling av unga spelare, myser en nöjd Roger Larsson.
Alla tre är självklart förväntansfulla över äventyret som väntar.
– Det känns otroligt spännande, kul att få se en annan del av landet, en ny klubb med andra träningsmöjligheter och förutsättningar, tycker Johanna Wikberg om det som stundar.
– Hon är en liten fighter med bra spelförståelse som är tuff och hittar vinklar även om hon ställs mot ett stort block. Hon har ett rykte om sig att ha en otrolig inställning och att vara väldigt träningsvillig. Både ett spiker och libero ämne, säger Roger om Johanna.
Om allt går som det ska så är det tänkt att Norsjötjejerna flyttar ner och ansluter till laget i början av augusti, samtidigt som Johan Isacsson påbörjar arbetet med laget.

Petra Andersson med #1 i mitten. FOTO: Jesper Stenmark, www.jesperstenmark.se.
– Nu går man bara och väntar på att få komma ner och köra igång med det nya laget eftersom det är första gången i en annan klubb, säger Petra otåligt.
– En center som är snabb och spänstig, hon liknar Freja Morén i sin spelstil. Hon hoppar redan ganska högt och ser alert ut, tycker Roger om Petra.
Acklimatiseringen till sydligare breddgrader är inget som oroar trion, men de menar ändå att det är tryggt att flytta till en ny stad tillsammans.
_540.jpg)
Rebecca med #8 och Petra i #1. FOTO: Jesper Stenmark, www.jesperstenmark.se.
– Det känns alltid bra att ha någon med sig när man flyttar. Petra och jag kommer att i alla fall till en början dela lägenhet, berättar Rebecca.
– Hon är ett passarämne av sällan skådat slag. Hon har potential att med rätt träning bli en av Sveriges bästa passare. Hon har fina fingrar, rör sig snabbt och vinner tid även om mottagningen inte kommer på rätt plats, säger Roger om Rebecca.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.