Topplaceringarna glider allt längre ifrån WSK Lindesberg. På fredagen föll laget hemma mot Ekeby med 7-9, efter att ha stått för en ljummen insats. Förlusten till trots är WSK kvar som femma och har en lugn vår att vänta.
Efter en fin höst siktade WSK Lindesberg inför omstarten på att klättra uppåt i tabellen. Man inledde även fint, då man förra helgen besegrade Kopparberg. Men i gårdagens möte med mittenrivalen Ekeby var det WSK som föll med knappa 7-9.
– Vi spelar lite trögt och fattar dumma beslut, sammanfattar Stefan Klack nederlaget.
WSK öppnade matchen klart godkänt och gavs spelövertaget, mycket tack vare att gästerna backade hem. Detta till trots var det Ekeby som tog ledningen med 0-1. WSK kvitterade dock via Andreas Johansson och det stod sig perioden ut.
Även i mittenakten var det WSK som förde spelet, med mycket passningar och ett stort bollinnehav. Men till skillnad från i första klev nu Ekeby fram och pressade, något som vållade problem. WSK tappade boll upprepade gånger och straffades på de kontringar som gav gästerna en 2-6-ledning.
”Ska kunna hålla den farten”
Till den tredje och sista perioden gick sedan WSK ut och satte full fart direkt. Laget hittade ganska omgående tempot i spelet och man kom även tillbaka till 6-7. Men då smällde Ekeby in två snabba mål, något som avgjorde matchen. Niklas Carlsson snyggade till siffrorna i slutskedet och förlusten skrevs till 7-9.
– I slutperioden går vi ner på folk. Då får vi även upp farten och kommer väldigt nära en kvittering, förklarar Klack upphämtningen som nästan räckte hela vägen.
Tränarens förklaring till WSK:s sega start var det faktum att man spelade med tre fulla formationer. Samtidigt är det ett problem som Klack menar att man inte borde ha.
– Det tar för lång tid att komma in i det. Men jag tycker att de måste börja klara av det, för det är med tre femmor som vi vill spela. Vi ska kunna hålla den farten som vi har i sista även med tre femmor.
Trots förlusten är WSK kvar på sin femteplats i tabellen. Avståndet upp till topplagen är fortsatt stort, men än större är gapet ner till bottenstriden. WSK och Klack blickar därmed fram emot våren med stort lugn.
– Ja det gör vi. Vi känner ingen panik utan har väl siktet på att ta någon placering uppåt. Nu fick vi ju stryk i den här matchen, men det är som vanligt att bara komma tillbaka.
Matchfakta WSK Lindesberg-Ekeby:
Resultat: 7-9 (1-1, 1-5, 5-3)
Mål WSK: 1-1 Andreas Johansson (Nyström), 2-5 Viktor Svanholm (Livén), 3-6 Jacob Nyström (Svensson), 4-6 Andreas Johansson (Hellsing), 5-7 Marcus Lundström (Alamartin), 6-7 Andreas Johansson (Hellsing), 7-9 Niklas Carlsson (Alamartin)
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.