Topplaceringarna glider allt längre ifrån WSK Lindesberg. På fredagen föll laget hemma mot Ekeby med 7-9, efter att ha stått för en ljummen insats. Förlusten till trots är WSK kvar som femma och har en lugn vår att vänta.
Efter en fin höst siktade WSK Lindesberg inför omstarten på att klättra uppåt i tabellen. Man inledde även fint, då man förra helgen besegrade Kopparberg. Men i gårdagens möte med mittenrivalen Ekeby var det WSK som föll med knappa 7-9.
– Vi spelar lite trögt och fattar dumma beslut, sammanfattar Stefan Klack nederlaget.
WSK öppnade matchen klart godkänt och gavs spelövertaget, mycket tack vare att gästerna backade hem. Detta till trots var det Ekeby som tog ledningen med 0-1. WSK kvitterade dock via Andreas Johansson och det stod sig perioden ut.
Även i mittenakten var det WSK som förde spelet, med mycket passningar och ett stort bollinnehav. Men till skillnad från i första klev nu Ekeby fram och pressade, något som vållade problem. WSK tappade boll upprepade gånger och straffades på de kontringar som gav gästerna en 2-6-ledning.
”Ska kunna hålla den farten”
Till den tredje och sista perioden gick sedan WSK ut och satte full fart direkt. Laget hittade ganska omgående tempot i spelet och man kom även tillbaka till 6-7. Men då smällde Ekeby in två snabba mål, något som avgjorde matchen. Niklas Carlsson snyggade till siffrorna i slutskedet och förlusten skrevs till 7-9.
– I slutperioden går vi ner på folk. Då får vi även upp farten och kommer väldigt nära en kvittering, förklarar Klack upphämtningen som nästan räckte hela vägen.
Tränarens förklaring till WSK:s sega start var det faktum att man spelade med tre fulla formationer. Samtidigt är det ett problem som Klack menar att man inte borde ha.
– Det tar för lång tid att komma in i det. Men jag tycker att de måste börja klara av det, för det är med tre femmor som vi vill spela. Vi ska kunna hålla den farten som vi har i sista även med tre femmor.
Trots förlusten är WSK kvar på sin femteplats i tabellen. Avståndet upp till topplagen är fortsatt stort, men än större är gapet ner till bottenstriden. WSK och Klack blickar därmed fram emot våren med stort lugn.
– Ja det gör vi. Vi känner ingen panik utan har väl siktet på att ta någon placering uppåt. Nu fick vi ju stryk i den här matchen, men det är som vanligt att bara komma tillbaka.
Matchfakta WSK Lindesberg-Ekeby:
Resultat: 7-9 (1-1, 1-5, 5-3)
Mål WSK: 1-1 Andreas Johansson (Nyström), 2-5 Viktor Svanholm (Livén), 3-6 Jacob Nyström (Svensson), 4-6 Andreas Johansson (Hellsing), 5-7 Marcus Lundström (Alamartin), 6-7 Andreas Johansson (Hellsing), 7-9 Niklas Carlsson (Alamartin)
Tabellen från Örebro Innebandyförbund:

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.