I april fick de besviket se kvaldrömmen gå förlorad mot AIK, men nu står det klart att det ändå blir uppflyttning för LIF Lindesbergs A-damer. Laget har tackat ja till en friplats i division 1 och tar därmed klivet upp i seriesystemet. Beslutet innebär att det redan till hösten blir spel den nya divisionen för LIF-damerna.
Efter att tidigare ha kämpat i division 2:s blygsammare tabellskikt stod LIF Lindesbergs damer denna vinter för en urstark säsong. Laget landade slutligen på en andraplats, något som innebar kvalspel mot AIK. Där tog det dessvärre stopp för LIF, som föll i dubbelmötet med sammanlagt 28-43.
Nu har dock besvikelsen förbytts till glädje för laget. På fredagen meddelade LIF Lindesberg att klubben tackat ja till en friplats i division 1 inför kommande säsong. Möjligheten öppnade sig sedan Team Stockholm HS dragit sig ur serien. LIF fick en vecka på sig att fatta ett beslut, där det alltså slutade med ett ja och omedelbar uppflyttning för A-damerna.
– Det är en nationell serie och vi kommer att behöva åka på längre bortaresor. Det innebär att vi måste kunna finansiera det, men att styrelsen sa ja var ändå självklart, förklarar LIF:s ungdomskoordinator Erik Wallin och tillägger.
– Vi ville ju nå division 1 av egen maskin redan under den här säsongen. När vi nu fick chansen att ta en plats där var det väldigt lockande. Det känns fantastiskt kul!
Wallin har under föregående säsong tränat A-damerna tillsammans med Mikael Martinsson, ett uppdrag som Mikael Gerlström och Per ”Billy” Svensson nu tar över. Även på spelarsidan väntas ett par förändringar, då LIF bland annat tappar Moa Henriksson till Elitserie-laget Helton. Men med division 1-spel säkrat hoppas nu LIF på att man i framtiden kan locka kvar sina egna produkter.
– Den största fördelen med att spela i division 1 tror jag inte är för tjejerna i damlaget, utan för våra yngre lag. Nu får de se att det går att spela handboll på en hög nivå här i Lindesberg. Förhoppningsvis gör det att vi kan behålla våra duktiga tjejer och även locka fler spelare till handbollsgymnasiet, resonerar Erik Wallin.
”Utmärkt publicitet för Lindesberg”
Sett till den gångna säsongen bestod A-damerna av en ung trupp. Wallin ser en stor potential i att dessa får chansen till spel i en högre serie, där motståndarna håller hög kvalitet. LIF kommer att ta plats i division 1 Norra och ställs där mot erkänt skickliga lag som Nacka, VästeråsIrsta HK och Tyresö.
– För klubben och för staden är det en utmärkt publicitet att Lindesberg lyckas producera ännu ett bra lag. För vi är väldigt duktiga inom volleyboll, hockey och handboll. Där har vi nu två lag på hög nivå och det ser jag som det bästa i det här, samt att tjejerna kommer att möta bättre motstånd, säger Wallin.
Klivet från division 2 till 1 ställer samtidigt krav på LIF som förening. A-damerna har nu längre bortaresor att vänta och i serien ingår bland annat Boden. Även sportsligt blir uppflyttningen en utmaning, en utmaning som Erik Wallin är övertygad om att truppen ser fram emot.
– Jag tror att tjejerna kommer att göra en väldigt bra säsong. Sen blir vi kanske inte topp två som vi blev det här året, det vore så klart för bra för att vara sant, skrattar han och fortsätter.
– Men jag tror att ganska många lag kommer att tycka att vi är jobbiga att möta. Vi är ändå tuffa i försvaret och skickliga på att kontra, så vi kan nog bli lite av en dark horse.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.