1988 tränade Lindlövens tränare Staffan Tholsson Örebro IK. På våren samma år gick ”Vilda Väsby”, som förortslaget från Upplands Väsby kallades för, upp i Elitserien. Det intressanta är att avancemanget firades i Örebro när Väsby besegrade hemmalaget som inte hade någonting att spela för i sista matchen i kvalserien. Uppflyttningen skedde på bekostnad av Västerås som annars hade tagit platsen.
I kväll får Staffan Tholsson chans till revansch i
lejonets kula i Upplands Väsby när Lindlöven gästar för en träningsmatch.
– Det är alltid kul att möta andra lag än de vanliga.
Dock så vet jag inte så mycket om Väsby som lag, men de brukar spela en frejdig
hockey, kommenterar Tholsson.
En som Staffan vet lite mer om är try out spelaren och
centern från Grästorp Emil Andersson.
– Man märker redan så här på försäsongen att det är
viktigt att ha en bred trupp. Det blir småskavanker och skador som gör att
spelare blir borta både på kort och lång sikt. När möjligheten dök upp att
testa Emil ville vi ge honom chansen, utvecklar Staffan.
Emil är en Tidaholmskille som via Skövde hamnat i
Grästorp där han spelat de fem senaste säsongerna. Emil hamnade i en tråkig
sits efter att utlandsplanerna gick i stöpet, det är därför Emil har dykt upp
på Lindlövens träningar de senaste dagarna.
– Emil ser intressant ut. Det är en spelskicklig center
med bra spelförståelse som kan hålla i pucken. Jag vill dock se han i en match
innan vi tar ställning till om vi ska gå vidare med Emil.
Emil går in som center i kedjan tillsammans med Johan
Persson och Linus Rundgren. Efter att spelat samma kedjor i två matcher börjar
Staffan att laborera lite.
– Jag har testat Felix Eriksson tillsammans med Säfström
och Jellvert, vilket ser ut att kunna bli en intressant kedja. Anton Magnusson
går in som center mellan Björklund och Nooni. En rolig detalj är att både
Magnusson och Björklund ursprungligen kommer från Filipstad. Sedan så är kedjan med bröderna
Olsson Fromell och Jesper Persson intakt, säger Staffan. Simon Hermansson står över onsdagens match.
Att hitta rätt kedjekombinationer är inte alltid så lätt
och tar ofta lite tid om man vill ge killarna chansen att hitta kemin på isen.
I dag vid 21:30-tiden vet vi om Felix Eriksson tog chansen tillsammans med
giftiga Säfström och Jellvert. Matchen startar 19:00 i Upplands Väsby.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.