1988 tränade Lindlövens tränare Staffan Tholsson Örebro IK. På våren samma år gick ”Vilda Väsby”, som förortslaget från Upplands Väsby kallades för, upp i Elitserien. Det intressanta är att avancemanget firades i Örebro när Väsby besegrade hemmalaget som inte hade någonting att spela för i sista matchen i kvalserien. Uppflyttningen skedde på bekostnad av Västerås som annars hade tagit platsen.
I kväll får Staffan Tholsson chans till revansch i
lejonets kula i Upplands Väsby när Lindlöven gästar för en träningsmatch.
– Det är alltid kul att möta andra lag än de vanliga.
Dock så vet jag inte så mycket om Väsby som lag, men de brukar spela en frejdig
hockey, kommenterar Tholsson.
En som Staffan vet lite mer om är try out spelaren och
centern från Grästorp Emil Andersson.
– Man märker redan så här på försäsongen att det är
viktigt att ha en bred trupp. Det blir småskavanker och skador som gör att
spelare blir borta både på kort och lång sikt. När möjligheten dök upp att
testa Emil ville vi ge honom chansen, utvecklar Staffan.
Emil är en Tidaholmskille som via Skövde hamnat i
Grästorp där han spelat de fem senaste säsongerna. Emil hamnade i en tråkig
sits efter att utlandsplanerna gick i stöpet, det är därför Emil har dykt upp
på Lindlövens träningar de senaste dagarna.
– Emil ser intressant ut. Det är en spelskicklig center
med bra spelförståelse som kan hålla i pucken. Jag vill dock se han i en match
innan vi tar ställning till om vi ska gå vidare med Emil.
Emil går in som center i kedjan tillsammans med Johan
Persson och Linus Rundgren. Efter att spelat samma kedjor i två matcher börjar
Staffan att laborera lite.
– Jag har testat Felix Eriksson tillsammans med Säfström
och Jellvert, vilket ser ut att kunna bli en intressant kedja. Anton Magnusson
går in som center mellan Björklund och Nooni. En rolig detalj är att både
Magnusson och Björklund ursprungligen kommer från Filipstad. Sedan så är kedjan med bröderna
Olsson Fromell och Jesper Persson intakt, säger Staffan. Simon Hermansson står över onsdagens match.
Att hitta rätt kedjekombinationer är inte alltid så lätt
och tar ofta lite tid om man vill ge killarna chansen att hitta kemin på isen.
I dag vid 21:30-tiden vet vi om Felix Eriksson tog chansen tillsammans med
giftiga Säfström och Jellvert. Matchen startar 19:00 i Upplands Väsby.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.