Foto: Timmy Lundegård

Tuff match för WSK i sista hemmamatchen

Med tre raka segrar bakom sig sågs WSK Lindesberg lite som favorit i B-slutspelsmatchen mot Pålsboda på hemmaplan, efter en stark inledning såg det tidigt svårt ut för motståndarlaget som reste sig under den andra perioden för att sedan överraska med sin första seger för säsongen.

B-slutspelet närmar sig sitt slut och med tre raka segrar bakom sig i serien så står det klart att WSK Lindesberg kommer att spela i Division 2 även under nästa säsong, trots att nästa säsong är säkrad så laddar laget mot en slutspelsseger där WSK tabellmässigt ligger jämsides med Kumla som även dem laddar mot tabelltoppen.

På papper såg söndagens match ut som en möjlig seger där gästande Pålsboda ännu saknar en seger under säsongen, med matchen igång blev det en jämn inledning från båda lagen där det trots ett fartfyllt spel inte bjöds på några större lägen på mål, efter drygt 11 minuter lyckades WSK komma igenom Pålsbodas försvarsspel och efter en målvaktsräddning så var Linde-spelaren Ida Lind snabb med klubben och spelade in matchens första mål.

Trots ett mål från bortalaget kort därpå så höll sig hemmalaget på tårna och med ett öppet läge vid bortamålets högersida så lyckades Ida Sander spela in 2-1.

Med matchens första period till ända såg det ljust ut för WSK som under hela perioden höll ett till synes stabilt övertag av matchen.

Till den andra perioden var rollerna ombytta där Pålsboda kom ut som det snabbare laget, men ett tidigt kvitteringsmål så var bortalaget nära att lyckas spela sig till ledningen där man efter en hård boll, halvvägs till mittlinjen, missade målet med bara någon centimeter och träffade istället målets övre stolpe.

Motståndarlaget kom dock tillbaka och spelade in ett ledningsmål med 5 minuter kvar där hemmalagets Ingela Pettersson, lagom innan periodens slut, spelade in ett kvitteringsmål.

– Jag tror att fokusen i laget blev fel inför den andra perioden, Pålsboda fick oss dit de ville i det mentala och då orkar vi inte hålla upp vårt spel, menar hemmaspelaren Fanny Thysell.

I den avgörande perioden började Pålsboda ta sig igenom WSKs försvarsspel och efter två tidiga mål så begärde hemmalaget en time-out med 17 minuter kvar av matchen, efter time-outen lyckades WSK spela in fina lägen men fick aldrig in bollen hela vägen.

Med halva perioden avklarad hade bortalaget hunnit spela in två nya mål och med 3-7 på poängtavlan såg det svårt ut för hemmalaget som fick två chanser till powerplay som började med 7 minuter kvar av perioden.

Med spel i powerplay ökades skotten på mål medan Pålsboda främst fokuserade på att hålla försvarsspelet uppe, målet uteblev för hemmalagets del och med tiden tickandes mörknade vinstchansen för WSK som gick förlorande ur striden med 3-8.

– De får oss dit de vill i det mentala, vi är mycket bättre tränade än vad de är men vi utnyttjar inte den fördelen utan sätter istället fokusen på fel saker, menar Fanny Thysell direkt efter matchen och fortsätter med sin summering:

– Vi tappar försvaret framför målet och det är det de vinner mycket på, idag var vi alldeles för klena framför vårat egna mål där vi i vanliga fall brukar vara brukar vara väldigt stabila.

Trots en förlust bakom sig så laddar laget om för en sista match inom playoff-serien där Kumla står som motståndare.

– Det är bara att ladda om och göra allt bättre inför den matchen än det vi gjorde idag, fokusera på rätt saker och hoppas på att vi får med oss mer tur än vad vi hade idag, avslutar Fanny.

Resultat WSK Lindesberg-Pålsboda IBF
Slutresultat: 3-8 (2-1, 1-2, 0-5)
Publik: 47 personer

Målgörare: 1-0 Ida Lind (Ebba Backlund), Ida Sander (Emelie Moraglio), 3-3 Ingela Pettersson (Emelie Moraglio)

Nästa match: Onsdagen 8/3 vs Kumla IBK i Kumlahallen Viahallen med matchstart kl. 16.00

Publicerad 1 mars 2020 klockan 17:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoton: Camilla Lagerman

Låt inte Vedevågs skola offras på effektiviseringens altare

INSÄNDARE: Lillemor Bodman (M) säger i P4 Örebro (17/3-25); ”Om man måste välja mellan undervisning och tegel, så måste ju undervisning vara det som är bäst för våra barn.” Vid första anblick kan det låta som en rimlig prioritering – att fokusera på undervisning snarare än skolbyggnader. Men Bodmans resonemang haltar rejält när det enda perspektiv man bör fokusera på är barnen, det som betonar individens känslomässiga och sociala utveckling.

19 mars 2025 klockan 09:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Djurägare varnas för lågt flygande helikopter

Under vecka 14 kommer en besiktning av Linde energis ledningsnät i Lindesberg och Närkes Kil genomföras – och som vanligt sker detta från helikopter på låg höjd.

19 mars 2025 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. ...

Fabrikspersonal utrymd: ”Stor rökutveckling”

UPPDATERAD. Personalen vid Cummins Meritor i Lindesberg har utrymts på grund av kraftig rökutveckling...

Organisatorisk förmåga i Lindesberg kommuns förskola

INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de ...

Foto: Camilla Lagerman/Jennie Einarsson

Klartecken för kameraövervakning på Storå- och Fröviskolan

Strax innan jullovet 2022 monterades de första kamerorna upp på Lindbackaskolan, i syfte att få bukt med skadegörelse och otrygghet. Nu följer även Storåskolan och Fröviskolan efter, något som fick grönt ljus av Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Det har gett väldigt gott resultat på Lindbackaskolan, och det är därför som nu Frövi och Storå också vill ha kameraövervakning, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

17 mars 2025 klockan 17:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman

Ny utredning ska visa konsekvenserna av att lägga ned Vedevågsskolan

En ny utredning ska visa vilka konsekvenser en nedläggning av Vedevågsskolan skulle få, det beslutade Barn- och utbildningsnämnden under måndagen.
– Jag som ordförande, och som moderat politiker, kom med ett yrkande angående Vedevåg. Det fick stöd av Socialdemokraterna, Centern och Miljöpartiet, även Vänsterpartiet ställde sig positiva i frågan, dock har de ingen rösträtt, förklarar nämndens ordförande Lillemor Bodman (M) vid en pressträff.

17 mars 2025 klockan 15:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar till Thomas Höglund
REPLIK: Bra att du börjat fundera över det tokiga att öka klyftan mellan stad och land genom att anvisa plats för livsmiljöförstörande ...
17 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Staten måste ta sitt ansvar gällande beroendeproblematiken!
INSÄNDARE/DEBATT: Beroende och skadligt bruk av alkohol och narkotika är ett växande samhällsproblem som kräver omedelbar och långsiktig uppmä...
14 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Omhäktning och förlängd åtalstid för misstänkt Lindetrio
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under ...
14 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kerstin & Maggan bjuder in till sång med tecken som stöd och vänskap som tema. Foto: Teckensång förlag

Funkisveckan i Lindesberg – se hela programmet

Nu rockar vi sockorna i Lindesberg! Med start måndag 17 mars drar en fullspäckad Funkisvecka igång på Grenverket och Studieförbundet Vuxenskolan i Lindesberg. Det bjuds bland annat på konsert för hela familjen och ett smakprov från föreställningen ”Huller om buller med Lindesbergs stjärnor” – och så mycket mer.

14 mars 2025 klockan 13:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Världens mest använda kamera

Digitalkameror och systemkameror var länge de bästa man kunde fotografera med – och är det fortfarande – men sedan några år tillbaka har kameran i mobiltelefon blivit väldigt kompetent. Den klarar att göra jobbet i många situationer.

14 mars 2025 klockan 11:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans...

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanf...

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ledningen för Region Örebro Län har misslyckats

INSÄNDARE: Jag började arbeta i Örebro läns landsting – Region Örebro Län - 1967 och gick i pension ...

bildspel Välbesökt samrådsmöte i Storå om kommunens vindbruksplan

Lindesbergs kommun har tagit fram ett förslag till en vindbruksplan, där syftet är att den ska ...

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som ...

Ortopederna i Lindesberg bland de bästa i landet

Vid ortopedmottagningen på Lindesbergs lasarett utförs dagligen ett stort antal knä- och hö...

Till ansvariga politiker och tjänstepersoner på Lindesbergs kommun – igen!

INSÄNDARE/DEBATT: Skolstrukturen i kommunen kopplat till kommunens ekonomiska...

Trio med gröna fingrar prisades på internationella kvinnodagen

Efter konkursen 2022 har Solhem Handelsträdgård gjort en minst sagt framgångsrik comeback. ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Polisens fokus: Hastigheten i tätbebyggda områden

Under denna vecka genomför Polisen en nationell trafikinsats med särskilt fokus på hastigheten i tätbebyggda områden som till exempel stadskärna, skolområden, parker och bostadsområden med mera. Även på vägar där hastighetsbegränsningen är 70 km/h kommer att ingå i bevakningen.

10 mars 2025 klockan 15:33 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nedläggningen är inte genomtänkt
INSÄNDARE/DEBATT: Nedläggningen av Statens Servicekontor i Lindesberg är inte genomtänkt, varken från SD-stödda regeringens minskade anslag, som...
10 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger ...
9 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var ...
8 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-08

2025-03-07

2025-03-07

2025-03-07

2025-03-07

2025-03-07

2025-03-06

2025-03-06

2025-03-05

2025-03-05

2025-03-04

2025-03-04

2025-03-03

2025-03-03

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-03-19 10:38