Frövi IK jagade säsongens första trepoängare, men den tunga seriestarten håller i sig för Bergslagsgänget. I solskenet föll laget efter en pigg start med 2-4 i ett målrikt möte med tidigare tabelljumbon Marieberg.
– Fyfan, inget kul alls det här. Vi börjar jättebra första tio, men det står ändå 2-2 då, kommenterar Jonas Cederulf.
Tränaren fick tidigt fart på sitt Frövi IK på torsdagskvällen. Laget öppnade bortamötet med Marieberg mycket lovande, med tidigt ledningsmål sedan Rickard Hedkvist redan i den första spelminuten utnyttjat Johannes Halvardsson framspelning. Övertaget blev kortvarigt, för med en drömträff från lång distans utjämnade Marieberg kort därefter. Halvardsson stack sedan upp med ny ledningsboll för Frövi innan Marieberg på straff kvitterade till 2-2 efter bara tio minuters spel.
– Där går det troll i allting. Passningar som vi aldrig slår bort annars försvinner till motståndare, på hela taget är det konstiga beslut. Bollen studsar snett och vi är inte riktigt med i matchen därifrån, analyserar Cederulf.
För efter kvitteringsmålet var det Marieberg som kontrollerade resterande första halvlek, även om Frövi lyfte sig något mot slutet. Till andra halvlek föll dock gästerna tillbaka i ett trevande spel som aldrig riktigt klickade. Istället slog Marieberg in 3-2 med lite mer än en timme på klockan och i slutskedet kom också det definitiva avgörandet till 4-2.
Inblandat i botten direkt: ”Klart att det måste vända”
– Jag får citera Erik Hamrén; ”mål förändrar matcher” och så var det verkligen idag. Målen blev viktigare för Marieberg än vad de blev för oss. De fick en positiv boost av dem, vi går bara ner oss, summerar Jonas Cederulf.
Tränaren konstaterar att Frövi IK hade en dålig dag på jobbet. Inte mycket av det som visades upp i den starka avslutningen senast mot Sköllersta skymtades, en match där Frövi fick med sig en poäng.
Det är också fortsatt lagets enda pinne tre matcher in på seriespelet. Förlusten mot Marieberg betyder att den tidigare jumbon tog klivet förbi Frövi som nu är näst sist med endast BK Simperon bakom sig. Från ledarhåll är man ändå hoppfulla, Cederulf blickar närmast fram nästa veckas träningar.
– Det har sett bra ut hela försäsongen och i början på säsongen, med mycket folk på träning. Det är klart att det måste vända och efter andra halvlek mot Sköllersta försökte vi ta med oss det flytet. Det gjorde vi också idag, men bara i tio minuter och det går inte.
Matchfakta Marieberg-Frövi IK:
Resultat: 4-2 (2-2)
Mål Frövi: 0-1 Rickard Hedkvist, 1-2 Johannes Halvardsson
Tabellen från Svensk Fotboll:

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.