BIK Karlskoga var övermäktiga, men Lindlövens största utmaning blir att ta sig an succélaget Borlänge i premiären och spela tre av fyra inledande matcher på bortaplan nu när hockeysäsongen äntligen drar igång på allvar.
Man brukar säga att ett dåligt genrep ger en bra premiär. Ur det hänseendet hade det kanske varit bra om förra veckans totala sönderfall hemma mot BIK Karlskoga hade varit genrepet inför seriepremiären.
0-8 är inga smickrande siffror för Lindlöven. Hockeyallsvenska topplaget BIK Karlskoga ska man naturligtvis i rimlighetens namn inte rå på om det vassare laget gör vad det ska, men att så fullständigt demoleras inför sin hemmapublik är naturligtvis inte vackert. Med facit i hand kanske det inte var en formidabel idé att spela två matcher på lika många dagar och ha allsvenskt motstånd dagen efter ett mustigt derby. Men det är så klart lätt att vara efterklok och det var trots allt inte mer än en obetydlig träningsmatch.
Att säga att man kan ta med sig positiva saker från en sådan supertorsk är så klart en klyscha modell större, men där fick Lindlöven i alla fall lära sig vad som händer om man inte är pigg i buggarna och verkligt på tå. För tar man sig vidare till Allettan väntar möten med lag som har som ambition att kunna utmana gäng i klass som BIK Karlskoga fram på vårkanten. Troja/Ljungby, Vimmerby, Kristianstad och så vidare är inga lätta motståndare.
Men jag ska inte sitta här och gå händelserna i förväg (även om jag naturligtvis stensäkert tippat Lindlöven som ett av fem gäng till Allettan). Innan vi kan börja snacka häftig Alletta är det ett genrep hemma mot Huddinge och 22 grundserieomgångar som gäller.
På tisdag är det upptaktsträff för Hockeyettan som står på agendan, då möter spelare och tränare från samtliga lag i västserien pressen vid ett intressant event i Mariestad och på kvällen stänger sedan Jussi Salo och hans mannar boken om försäsongen i och med den sista träningsmatchen mot Huddinge. Det blir en bättre värdemätare än debaclet mot BIK Karlskoga och ett sätt för Lindlöven att ta med sig positiva saker in i säsongen.
För det är ju faktiskt så att laget ställs på största möjliga prov redan i första omgången där fjolårets supersuccélag Borlänge väntar på bortaplan. Ett Borlänge som har fått behålla stora delar av sitt samtrimmade lag och som kommer bli en riktig nöt att knäcka. I och med datumflytten med Mariestad spelar laget dessutom tre av sina fyra första matcher på bortaplan.
Lindlöven får med andra ord bekänna färg direkt, men det är ju precis det som man längtat efter. På söndag drar det äntligen igång. Sju långa månaders väntan är slutligen över.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.