Med sina nio fullträffar blev Jacob Nelson främsta målskytt i LIF. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Tung förlust mot kvalrivalen

LIF Lindesberg är illa ute i kvaljakten – laget riskerar efter omgången att vara åtta poäng bakom fjärdeplatsen. Borta mot tabellfemman Tyresö hamnade LIF tidigt efter och föll tungt med siffrorna 30-34 (13-18).

– Det är så klart tungt efter en sån här förlust. Men vi är efter och får jaga hela matchen, då blir det jobbigt för oss. Vi orkar inte hela vägen, suckar Jesper Nilsson.

LIF Lindesberg öppnade visserligen målskyttet borta mot Tyresö. Jacob Nelson skickade 0-1 i nät efter en dryg minuts spel, något som dock visade sig bli den enda LIF-ledningen för dagen. Tyresö gick snabbt ikapp och förbi och i en tät matchupptakt satt hemmalaget oftast i förarsätet.

Med nio minuter spelat var ställningen ännu 5-4, men då kom ett första ryck från Stockholmslaget. Tyresö trampade på sju minuter ifrån till en femmålsledning och det övertaget hade LIF sedan svårt att slingra sig ur. Avståndet växte sig aldrig större än fem bollar under den första halvleken, men halvtidssiffrorna landade vid 18-13.

Till andra kom sedan LIF ut mycket starkt. Ett mål från Oskar Erixon och två av Fatlum Ahmeti skapade kontakt och 18-16, ett knappt underläge för de brandgula. Men istället för att krypa ännu närmare fick Bergslagsgänget se Tyresö skicka in fem raka bollar och öka ledningen till sju mål.

Där punkterades även matchen, för någon vidare dramatik bjöds det inte på i andra halvlek. LIF försökte att hitta en ny väg tillbaka och laget hade även visst hopp med tio minuter kvar. Då var ställningen 28-24, men gästerna kunde inte hota mer än så. Tyresö höll undan till seger med 34-30 och sänkte LIF Lindesbergs hopp om att närma sig i tabellen.

”Har fortfarande att jobba på i spelet på bortaplan”

Förlusten var mycket tung för LIF, som hade förhoppningar om att segla vidare på vindarna från senast. Då hade laget besegrat serieledande Önnered i ett riktigt styrkebesked. Nu blev det istället förlust för brandgult, något som var extra tungt att hantera efter trendbrottet förra helgen.

– Ja precis, men vi får fortfarande ta med oss matchen mot Önnered. Den här är det bara att glömma och gå vidare ifrån, vi har en ny match redan på onsdag, förklarar Jesper ”Nisse” Nilsson.

Vänsternian noterades för fyra mål i förlusten, medan Jacob Nelson var målbäst med hela nio fullträffar. Nederlaget mot Tyresö kan bli kostsamt för LIF Lindesberg i lagets jakt på kvalspel till våren. Laget riskerar att tappa till nionde plats i tabellen, samtidigt som kvalstrecket kan komma att vara åtta poäng bort när omgången spelats färdigt. En minst sagt tuff sits med nio matcher kvar.

– Jo, precis och vi har fortfarande lite att jobba på i spelet på bortaplan. Där har vi varit svagare och det försöker vi att jobba bort just nu. Förhoppningsvis kommer vi fram till något som vi kan göra annorlunda för att få med oss poäng där med, resonerar ”Nisse” som har hemmamatch på onsdag mot Amo att ladda om till.

– Nyckeln där är att vi har samma energi och spel som vi hade mot Önnered. Vi måste göra det tillsammans och alla måste vara inställda på uppgiften. Då blir det en rolig kväll.

Matchfakta Tyresö-LIF Lindesberg:
Resultat: 34-30 (18-13)
Publik: 345
Mål LIF: Jacob Nelson 9, Fatlum Ahmeti 6, Oskar Erixon 6, Jesper Nilsson 4, Bashkim Gashi 3, Joakim Bååk, Linus Olausson

Övrigt resultat från Allsvenskan:
VästeråsIrsta-Varberg 22-29

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 4 februari 2017 klockan 15:50


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var en stolt Isabella Jansson Wiklund som tog emot pris som Årets Kusk 2025 på Fornaboda. Foto: Mikael Jansson

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.

23 februari 2026 klockan 17:26 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo ...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.

20 februari 2026 klockan 10:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under l...
17 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys ...
16 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2026-03-14 07:10