LIF Lindesberg är illa ute i kvaljakten – laget riskerar efter omgången att vara åtta poäng bakom fjärdeplatsen. Borta mot tabellfemman Tyresö hamnade LIF tidigt efter och föll tungt med siffrorna 30-34 (13-18).
– Det är så klart tungt efter en sån här förlust. Men vi är efter och får jaga hela matchen, då blir det jobbigt för oss. Vi orkar inte hela vägen, suckar Jesper Nilsson.
LIF Lindesberg öppnade visserligen målskyttet borta mot Tyresö. Jacob Nelson skickade 0-1 i nät efter en dryg minuts spel, något som dock visade sig bli den enda LIF-ledningen för dagen. Tyresö gick snabbt ikapp och förbi och i en tät matchupptakt satt hemmalaget oftast i förarsätet.
Med nio minuter spelat var ställningen ännu 5-4, men då kom ett första ryck från Stockholmslaget. Tyresö trampade på sju minuter ifrån till en femmålsledning och det övertaget hade LIF sedan svårt att slingra sig ur. Avståndet växte sig aldrig större än fem bollar under den första halvleken, men halvtidssiffrorna landade vid 18-13.
Till andra kom sedan LIF ut mycket starkt. Ett mål från Oskar Erixon och två av Fatlum Ahmeti skapade kontakt och 18-16, ett knappt underläge för de brandgula. Men istället för att krypa ännu närmare fick Bergslagsgänget se Tyresö skicka in fem raka bollar och öka ledningen till sju mål.
Där punkterades även matchen, för någon vidare dramatik bjöds det inte på i andra halvlek. LIF försökte att hitta en ny väg tillbaka och laget hade även visst hopp med tio minuter kvar. Då var ställningen 28-24, men gästerna kunde inte hota mer än så. Tyresö höll undan till seger med 34-30 och sänkte LIF Lindesbergs hopp om att närma sig i tabellen.
”Har fortfarande att jobba på i spelet på bortaplan”
Förlusten var mycket tung för LIF, som hade förhoppningar om att segla vidare på vindarna från senast. Då hade laget besegrat serieledande Önnered i ett riktigt styrkebesked. Nu blev det istället förlust för brandgult, något som var extra tungt att hantera efter trendbrottet förra helgen.
– Ja precis, men vi får fortfarande ta med oss matchen mot Önnered. Den här är det bara att glömma och gå vidare ifrån, vi har en ny match redan på onsdag, förklarar Jesper ”Nisse” Nilsson.
Vänsternian noterades för fyra mål i förlusten, medan Jacob Nelson var målbäst med hela nio fullträffar. Nederlaget mot Tyresö kan bli kostsamt för LIF Lindesberg i lagets jakt på kvalspel till våren. Laget riskerar att tappa till nionde plats i tabellen, samtidigt som kvalstrecket kan komma att vara åtta poäng bort när omgången spelats färdigt. En minst sagt tuff sits med nio matcher kvar.
– Jo, precis och vi har fortfarande lite att jobba på i spelet på bortaplan. Där har vi varit svagare och det försöker vi att jobba bort just nu. Förhoppningsvis kommer vi fram till något som vi kan göra annorlunda för att få med oss poäng där med, resonerar ”Nisse” som har hemmamatch på onsdag mot Amo att ladda om till.
– Nyckeln där är att vi har samma energi och spel som vi hade mot Önnered. Vi måste göra det tillsammans och alla måste vara inställda på uppgiften. Då blir det en rolig kväll.
Matchfakta Tyresö-LIF Lindesberg:
Resultat: 34-30 (18-13)
Publik: 345
Mål LIF: Jacob Nelson 9, Fatlum Ahmeti 6, Oskar Erixon 6, Jesper Nilsson 4, Bashkim Gashi 3, Joakim Bååk, Linus Olausson
Övrigt resultat från Allsvenskan:
VästeråsIrsta-Varberg 22-29
Tabellen från Svensk Handboll:

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.