Vårmönstringen. En högtid som smäller högre än självaste julafton för den entusiastiske motorfantasten. På lördag är det åter dags att göra en resa tillbaka i tiden och få uppleva nyvaxade 50-60-talsbilar och få ett smakprov av svunnen tid.
Även om det i år inte kommer att bli någon organiserad cruising, så väntar en heldag som avslutas på bästa sätt i Lindehov med artister som t ex Linda Gail Lewis, legenden Jerry Lee Lewis lillasyster.
Anledningen till att SHRA väljer att inte stödja cruisingen är att det blivit alldeles för stökigt med allehanda fordon som egentligen inte hör hemma i cruisingen.
-Det är ingen hemlighet att cruisingen har växt, men också försämrats i kvalitet de senaste åren, berättar Carl-Erik Kihlman på SHRA.
När klubben ifjol gjorde ett försök att organisera en renodlad cruising med de fordon som deltar i själva vårmönstringen, så fick man istället höra kritik och sura miner från olika håll. Därför låter man nu cruisingen sköta sig själv.
Satsning på artister
Årets vårmönstring blir istället för en bilraggarafton nu en storsatsning på musiken. SHRA och Lindlöven har med gemensamma krafter lyckats samla en skara musiker från ”den stora scenen”. Som vi berättade inledningsvis kommer Linda Gail Lewis rocka loss under kvällen och dessutom kommer konstellationen Albert Lee & Hogans Heroes hjälpa till att lyfta aftonen ännu ett snäpp. Albert Lee – en världsartist och suverän gitarrist som bland annat spelat ihop med Eric Clapton och Everly Brothers.
Storsatsningen på aftonens musikutbud hoppas arrangören nu skall uppskattas. Eller som man uttrycker sig i klubben: ”Nu är det upp till de vanligtvis svårflörtade Lindesbergarna att visa om man vill ha uppträdande av den här digniteten. Tycker man entréavgiften på 150:- är för hög så skall man betänka att biljett bara till Linda Gail Lewis kostar mer på andra håll”.
Tid och plats
Vårmönstringen i sin helhet ser ut som följer:
Kl 10:00: Vårmönstringen öppnar på Lindeskolans grönområde
Kl 13:00: Finbilsparad
Kl 14:30: Prisutdelning för bil och mc
Kl 21:00: Rockafton på Lindehov (entré 150 kr)
Kl 02:00: Lindehov stänger
Besök Linda Gail Lewis på nätet
SHRA i Lindesberg
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.