Ungdomar i Lindesbergs kommun borde få möjligheten att ”undervisa” gamla människor på äldreboenden i den ädla konsten att spela TV-spel. Japp, ni läste helt rätt. Detta förslag har inkommit som ett medborgarförslag till kommunkontoret och kan enligt motionären bli både roligt och hälsofrämjande för äldre människor som kanske annars lever ett alldeles för stillasittande liv.
Dagens TV-spel har så mycket mer att erbjuda än främmande världar fyllda av misstänkta figurer som talar ett språk som ingen egentligen känner till. På senare tid har speltillverkarna gjort det möjligt att interagera mycket mer rent fysiskt i olika sportspel och detta har medborgarmotionären tagit fasta på. Kan detta bli ett stående inslag på äldreboenden, så torde dessa människor få en betydligt mer aktiv vardag vilket naturligtvis kan vara mycket positivt för hälsan också.
”Det är viktigt med stimulerande aktiviteter för pensionärer. Det är också viktigt att skapa ett positivt möte mellan unga och äldre. Det är idag svårt att locka ungdomar att arbeta med äldre. Ett sätt att kombinera detta är att på försök låta äldre använda nyare TV-spel som styrs med kroppen, exempelvis Wii eller Xbox Kinect. Detta stimulerar rörelse och kreativt tänkande. Det går att spela tennis, bowling, golf och andra sporter som aktiverar musklerna och hjärnan på ett roligt sätt”, skriver Linda Svahn, Lindesberg.
Hennes förslag är att låta ungdomarna sköta detta helt och hållet och på detta sätt få in en fot i arbetslivet.
”För att äldre ska kunna komma igång med TV-spelandet på ett bra sätt skulle ungdomar kunna erbjudas sommarjobb som går ut på att de åker runt till äldreboenden för att lära äldre spela och få en aktiv vardag. Tänk er själva att de äldre kan utmana varandra i exempelvis bowling eller tänk dig att få möjligheten att slå en strike trots att du sitter i rullstol sedan många år tillbaka! Vinsterna i detta är vardagsmotion och samhörighet. Samtidigt blir det en mötesplats mellan generationer. De unga får möjlighet att få ett meningsfullt och roligt sommarjobb och får positiva erfarenheter av mötet med äldre och av vården”, avslutar medborgarmotionären Linda Svahn.
Se filmklipp: Wii Sports Bowling
Strax efter klockan 21.00 på onsdagskvällen förvandlades nyöppnade Riff Musikbar i Lindesberg till en rockklubb hämtad från 60- och 70-talets glansdagar. Lindesbergsbaserade Stew gjorde sin första spelning på hemmaplan, en konsert som även blev premiären för deras miniturné tillsammans med Stockholmsbandet Lugnet som också gästade scenen under kvällen.
För lite drygt en vecka sedan invigdes en tillgänglighetsanpassad rastplats vid Södra Brunnsjön utanför Lindesberg. På fredagsmorgonen har stora delar av satsningen förstörts i en brand. Irén Lejegren (S) är ordförande för regionala tillväxtnämnden och var den som klippte bandet under invigningsceremonin.
– Det är förskräckligt sorgligt, utbrister hon när LindeNytt når henne för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu har beslutet fattats. Intensivvårdsavdelningen på Lindesbergs lasarett kommer att stängas under sommaren och personal flyttas till USÖ:s intensivvårdsavdelning för att bemanna upp där. Är det här det första steget mot en nedmontering av IVA Lindesberg? Vi befarar att det är en del av den nedmontering som Socialdemokraterna driver på våra akutsjukhus i regionen. För något år sedan drabbades akutmottagningen, nu IVA.
Med 31 startade rallyförare blev nypremiären av Trollrallyt en riktig fest, både för barn och föräldrar. LindeNytt kan nu bjuda på ett fartfyllt ögonblick från lördagens tävlingar. Trollrallyts näst yngsta förare, 4-åriga Molly, körde AB Karl Hedins lådbil under lördagens race. Publiken hjälpte till att heja fram henne med både applåder och hejarop när hon susade nedför banan, med pappa tätt efter för extra säkerhet.
Över 500 judokas från hela Sverige samlades under helgen i Lindesberg Arena, där Frövi Judos omåttligt populära evenemang Judofestivalen anordnades. Den intensiva judohelgen inleddes dock redan på fredagen, då Skol-RM avgjordes i arenan, där mellan- och högstadieelever gjorde upp om vem som var bäst i landet. Hemmaklubben korades till mästerskapets bästa klubb med sina totalt 15 medaljer, varav 8 guld.
Fornabodas årliga ponnydag kördes under söndagsförmiddagen. De två klassiska loppen Lindesbergs Lilla och Stora Pris skulle avgöras där den långväga gästen, Emeli Johansson från Halmstad, blev årets segrare med sitt egentränade russ Jas Gripen. Förutom en överlägsen seger från Halland så visade hemmakusken Isabella Jansson Wiklund upp ett spännande nyförvärv.
Bubbeldisco, ansiktsmålning och en clown som delade ut glass var bara några av alla spännande saker som väntade barnen på Tallbackens förskola under torsdagen. Det man firade var den årliga förskolans dag, men också att förskolan faktiskt fyller 50 år, något som givetvis skulle celebreras med en hejdundrande fest.
– Det är klart det ska hyllas, allt vi gör – det gör vi för barnen, berättar Paula Jansson.
När LindeDagen går av stapeln för sjätte året i ordningen under onsdagseftermiddagen visar de kommunägda bolagen upp sina styrkor gemensamt för första gången. Förutom streetbasket, lådbilar och livräddning kommer man även kunna njuta av en stunds biomys med popcorn för att vila upp sig inför vidare promenad.
– Vi vill visa att vi gör det här tillsammans för en rolig och hållbar framtid, säger Fredrik Klingvall kommunikationsansvarig på Linde Energi.