För den som söker en villatomt att bygga på, kan väntan bli lång. I alla fall om man vill bygga sitt hus någorlunda centralt i Lindesberg.-Det är verkligen hög tid att ge exploateringsfrågan högre prioritet, anser Björn Carlson på Lindesbergs kommun exploateringsenhet.
2003 presenterades förslaget som senare kom att bli det nya villaområdet i naturnära läge: Lindesby. April 2005 var Lindesby redo för bebyggelse och det dröjde inte mer än två månader innan hälften av de 15 tomterna hade sålts. Under de följande åren fram till idag, har försäljningen gått i mer normal takt. Dock meddelas nu att de allra sista tomterna troligtvis kommer att säljas direkt efter årsskiftet.
-De fyra sista tomterna har nämligen tingats och dessa personer väntar bara besked från respektive bank. Blir samtliga sålda nu så innebär det att Lindesby är fullt och samtidigt har vi ett angenämt problem som måste lösas. Vi har nämligen inga fler villatomter att erbjuda, berättar Björn Carlson på Lindesbergs kommun exploateringsenhet.
Björn Carlson ser en klar fara i situationen. Det råder brist på vanliga hyreslägenheter också, vilket inte är direkt gynnsamt för en kommun som proklamerar tillväxt och vill se positiva siffror när SCB presenterar den årliga befolkningsrapporten nästa gång.
-Om vi skall få folk att flytta hit så måste vi ju kunna erbjuda en bostad. Och det gäller också om de föredrar att bygga eget, säger Carlson.
Han tror personligen att man måste spinna vidare på konceptet ”sjö- och naturnära”. Även om man redan talat om en direkt fortsättning av Lindesby (Lindesby 2) så tycker han att det finns anledning att titta längre söderut.
-Personligen tror jag mycket mer på Sörlunda, säger Björn.
Sörlunda, södra änden av Lindessjön, var också ett av grundförslagen som lades fram i en motion skriven av dåvarande socialnämndens ordförande, Anders Ceder. Året var 1999.
Före detta kommunchef, Lennart Jansson, valde dock att lägga detta ärende i papperskorgen tidigare i år med hänvisning till ekonomin. Det skulle bli alldeles för kostsamt då man måste gräva ner den högspänningsledning som finns i området. Bara denna åtgärd beräknades kosta tre miljoner kronor.
Exploateringsenheten anser dock att man borde titta på det här förslaget en gång till.
-Sörlunda kan frigöra betydligt fler villatomter än etapp två av Lindesby. Läget är dessutom mer attraktivt och därmed lättare att sälja, poängterar han.
Oavsett vilket område som blir aktuellt, så är det hög tid att sätta igång.
-Detta borde ha gjorts mycket tidigare. Man får ju räkna med en process som tar uppemot två år från start till mål, så frågan är om vi har råd att vänta längre, säger Björn Carlson.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.