”Starkast i stan” har vi kunnat läsa på Örebros ryggar. Ett kaxigt budskap som är svårt att bära upp speciellt när man blir krossade på hemmaplan av sina rivaler. Linde Volley tog ner två av tre topplag på jorden inom en vecka. Nu väntar bara Engelholm i den sista och tuffaste kraftmätningen innan slutspelet. Problemet är bara att Lindes ryck, hur mäktigt det än må vara, har kommit för sent.
Det var visserligen ett tunt Örebro som klev in på plan i lördags. Ett småskadat lag med amerikanska centern Oni Lattin tvingad att stå över och helt utan vänsterspikern Sara Cavretti. Med tanke på att Linde vann både servemottagnings- och blockstatistiken så hade det varit värdefullt för Örebro att ha Oni och Sara som alternativ. Men beröm ska ges till ett Linde som spelade mäktigt. Martina Konecnas mottagning var mitt i prick, Margie Giordano var stabiliteten själv med ytters få misstag och centerduon Morén-Arrestad dominerade i blockspelet. Både Freja och Elsa snittade över ett block per set i matchen, ett blocksnitt som man vinner blockligan på om man håller hela säsongen. Detta satte hård press på Örebros anfall som gjorde extremt många misstag. Ser man till Örebros anfallseffektivitet i matchen så är den negativ, dom smashar i block eller ut fler gånger än dom gör poäng. I praktiken innebär det att Örebros anfall ger mer poäng till Lindesberg än vad det ger till Örebro själva. Bra serve och bra block-försvar var nyckeln till Lindes vinst och där har man en stabil grund att stå på inför slutspelet.
Det är dock inte tid för Lindetjejerna att slappna av och njuta av vinsten för redan på söndag så är det dags för nästa stormöte. Engelholm har ännu bara förlorat en match denna säsong, mot Hylte/Halmstad i mitten av januari. Förutom dom set laget förlorade i den matchen så har dom otroligt nog bara tappat tre set hittills. Dom är onekligen laget att slå och tyvärr så kommer jag inte sätta mina pengar på bergslaget. Men det kommer bli en tuff match mellan ett stabilt, välspelande och rutinerat Linde och ett otroligt välstrukturerat och taktiskt Engelholm. Kan Linde pressa Engelholm till en femsetare så ska man se det som en framgång för Lindesberg kommer utvecklas för varje match och kan fortfarande höja sitt spel någon nivå inför och under slutspelet.
Problemet med Lindes uppryckning är att den har kommit lite väl sent. Med all trolighet kommer man ställas mot Engelholm redan i semifinal. I teorin skulle vinst i alla tre kvarstående matcher betyda att Linde kan ta tredjeplatsen om Örebro åker på en förlust i en av sina två. Att Linde skulle slå Engelholm måste som sagt anses otroligt men även om det sker så är det fortfarande Örebro som har tredjeplatsen i sitt grepp. Örebro har Lund och RIG Falköping kvar två relativt säkra trepoängare då Falköping in vunnit en match på hela säsongen och Lund endast vunnit fyra. Det ser ut som om helgens match mellan Linde och Engelholm blir ett smakprov på den semifinal som komma skall.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.