”Starkast i stan” har vi kunnat läsa på Örebros ryggar. Ett kaxigt budskap som är svårt att bära upp speciellt när man blir krossade på hemmaplan av sina rivaler. Linde Volley tog ner två av tre topplag på jorden inom en vecka. Nu väntar bara Engelholm i den sista och tuffaste kraftmätningen innan slutspelet. Problemet är bara att Lindes ryck, hur mäktigt det än må vara, har kommit för sent.
Det var visserligen ett tunt Örebro som klev in på plan i lördags. Ett småskadat lag med amerikanska centern Oni Lattin tvingad att stå över och helt utan vänsterspikern Sara Cavretti. Med tanke på att Linde vann både servemottagnings- och blockstatistiken så hade det varit värdefullt för Örebro att ha Oni och Sara som alternativ. Men beröm ska ges till ett Linde som spelade mäktigt. Martina Konecnas mottagning var mitt i prick, Margie Giordano var stabiliteten själv med ytters få misstag och centerduon Morén-Arrestad dominerade i blockspelet. Både Freja och Elsa snittade över ett block per set i matchen, ett blocksnitt som man vinner blockligan på om man håller hela säsongen. Detta satte hård press på Örebros anfall som gjorde extremt många misstag. Ser man till Örebros anfallseffektivitet i matchen så är den negativ, dom smashar i block eller ut fler gånger än dom gör poäng. I praktiken innebär det att Örebros anfall ger mer poäng till Lindesberg än vad det ger till Örebro själva. Bra serve och bra block-försvar var nyckeln till Lindes vinst och där har man en stabil grund att stå på inför slutspelet.
Det är dock inte tid för Lindetjejerna att slappna av och njuta av vinsten för redan på söndag så är det dags för nästa stormöte. Engelholm har ännu bara förlorat en match denna säsong, mot Hylte/Halmstad i mitten av januari. Förutom dom set laget förlorade i den matchen så har dom otroligt nog bara tappat tre set hittills. Dom är onekligen laget att slå och tyvärr så kommer jag inte sätta mina pengar på bergslaget. Men det kommer bli en tuff match mellan ett stabilt, välspelande och rutinerat Linde och ett otroligt välstrukturerat och taktiskt Engelholm. Kan Linde pressa Engelholm till en femsetare så ska man se det som en framgång för Lindesberg kommer utvecklas för varje match och kan fortfarande höja sitt spel någon nivå inför och under slutspelet.
Problemet med Lindes uppryckning är att den har kommit lite väl sent. Med all trolighet kommer man ställas mot Engelholm redan i semifinal. I teorin skulle vinst i alla tre kvarstående matcher betyda att Linde kan ta tredjeplatsen om Örebro åker på en förlust i en av sina två. Att Linde skulle slå Engelholm måste som sagt anses otroligt men även om det sker så är det fortfarande Örebro som har tredjeplatsen i sitt grepp. Örebro har Lund och RIG Falköping kvar två relativt säkra trepoängare då Falköping in vunnit en match på hela säsongen och Lund endast vunnit fyra. Det ser ut som om helgens match mellan Linde och Engelholm blir ett smakprov på den semifinal som komma skall.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.