Onsdagskvällen bjöd på trekvarts omgång i fotbollssexan. Den bjöd även på dubbla segrar för de lokala lagen, segrar av mycket stor betydelse. För samtidigt som IFK Lindesberg pulvriserade tabelltrean Bobby BK och övertog serieledningen såg GSBK till att inkassera säsongens allra första trepoängare.
Det var en högoktanig fotbollsonsdag som utspelades i division 6. Hela sex av nio lag var i aktion, varav två de lokala lagen IFK Lindesberg och GSBK. För de båda slutade kvällen i såväl glädje som segerjubel.
IFK Lindesberg kom till spel med en imponerande segerrad. Via fyra raka vinster hade laget vänt den inledande besvikelsen över nederlaget mot ÖSK Söder till en fin start på seriespelet. Nu hade man även chansen att överta serieledningen från just Söder, allt som krävdes var seger med mer än två mål.
Vägen mot toppen har dock inte gått som på räls för IFK, som fått slita för flera av segrarna. Framförallt senast, när laget vände underläge till seger borta mot svårspelade Hovsta. Nu var det istället tabelltrean Bobby BK som stod för motståndet och även denna gång tog IFK halvtid i underläge.
Ställningen inför andra var 1-2 till gästerna, men återigen skulle IFK visa upp sin starka moral. Ledda av den otroligt formstarke Paul ”Pete” Amaechi klev Linde-gänget ut och skickade hela fem bollar i nät sista 45. En otrolig målexplosion som givetvis gav seger och lagets femte raka trepoängare. Amaechi stod för två av målen och vinsten lyfte IFK förbi ÖSK Söder och upp på förstaplats i tabellen, den placering som i längden innebär uppflyttning till femman.
Ett lag som, både förra säsongen och så här långt i år, tvingats kämpa i den andra änden av tabellen är GSBK. Inför onsdagen stod laget från kommunens norra delar på endast en inspelad poäng, det via ett galet 4-4-kryss mot Hovsta. Nu väntade Lillkyrka och GSBK var i stort behov av poäng för att inte tappa mark mot nedflyttningsstrecket.
Men när som mest stod på spel slöt sig laget samman och levererade. Via slutsiffrorna 4-2 lade GSBK beslag på tre otroligt välbehövliga poäng, poäng som innebär att man klättrar i tabellen. Där är laget ny åtta sedan man pressat ned Hidingsta på sistaplatsen.
Poängskörden efter sex spelade matcher är dock blygsamma fyra pinnar, en siffra som givetvis måste förbättras om GSBK ska undvika nedflyttning. Som jag i denna blogg tidigare nämnt blir bottenstriden ovanligt tuff detta år när tre lag åker ur. Mycket arbete återstå alltså för GSBK, men onsdagens seger var ett stort steg på vägen mot förnyat kontrakt i sexan. Samtidigt kan IFK i sin serieledning på allvar börja att känna lukten av spel i division 5.
Tabellerna från Svensk Fotboll:
Division 5:

Division 6:

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.