I kategorin att säkra upp nyckelspelare inför kommande säsong har nu Lindlöven gjort klart med två viktiga pjäser. Vi pratar om lagets kapten Niklas Nooni och lagets kanske bäste spelare sett över hela förra säsongen, Patrik Säfström.
Patrik har på två säsonger spelat 76 matcher i
Lindlöventröjan och gjort 92 poäng fördelat på 36 mål och 56 assist.
Anmärkningsvärt är att Patrik den senaste säsongen slutade på + 31 i plus/minus
statistiken.
– Jag var i funderingarna på att lägga av med tanke på
mitt jobb, men med den satsning som Lindlöven nu gör så ska det riktigt kul att
köra ett år till. På pappret ser det ut som att vi får ett riktigt bra och
konkurrenskraftigt lag, säger Patrik Säfström.
Niklas Nooni har å sin sida gjort 79 matcher på två
säsonger och på det levererat 70 poäng, varav 40 mål och 30 assist. Lågt räknat
så kan man nog säga att tränare Staffan Tholsson försäkrat sig om 60 poäng
kommande vinter i och herrarnas autograf torkat på kontraktet.
– Det känns otroligt spännande. Med tanke på att vi
gjorde en jättebra säsong men med ett dåligt avslut så känns det riktigt rolig
med de förrutsättningar som vi nu får, berättar Niklas Nooni.
Var det självklart att skriva på ett nytt kontrakt, eller
hade du andra alternativ?
– Jag hade ett par alternativ som jag pratade med men
Lindlöven var mitt förstahands val så det skulle krävts något extra för att jag
skulle byta klubb, säger Nooni.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.