I år kan Lindemarken bli en riktig höjdare. Axels Tivoli bjuder på den ena. Booster tar dig på en rundtur fyrtiosex meter upp i luften. Vågar du? Undertecknad stannade kvar på marken.Fungerar säkerheten så bjuder Moderaterna också på en höjdare. Till partiets marknadsstånd kommer under eftermiddagen regeringens nyutnämnde arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) på besök.
I morgon är det dags för höstens stora begivenhet i Lindesberg. Marken! Som vanligt blir gatorna i centrum fyllda av knallar med allsköns varor till försäljning. I år är de fler än någonsin. Över 340 stycken har aviserat sin ankomst och ändå har Lions närmare sjuttio knallar på kö som inte får plats.
På tivoliplan finns precis som vanligt Axels Tivoli på plats. I år med Booster, en extra höjdarattraktion. I vardera änden av armen som svänger runt sitter fyra korgar. På sin högsta punkt befinner sig korgarna på ungefär fyrtiosex meters höjd från backen. Härifrån får den som törs en fantastisk utsikt över de centrala delarna av staden.
Arbetsmarknadsministern på besök?
Nu är det inte första gången Elisabeth Svantesson är i Lindesberg. Hon har tidigare varit på besök på Masugnen och kommunens arbetsmarknadsnämnd. Det är inte heller första gången hon är på marken. Jan Hansson, vice ordförande för Moderaterna i Lindesberg, berättar att hon så sent som för två år sedan var med under hela dagen vid Moderaternas marknadsstånd.
– Det är planerat för att hon ska vara med vid vårt marknadsstånd i morgon mellan 13 – 15. Men just nu är vi lite osäkra, berättar Jan Hansson vidare.
Besöket i Lindesberg vart bestämt redan i somras, innan Fredrik Reinfeldt ringde och erbjöd henne en ministerpost. Det som nu kan förhindra ett besök är om Säpo har synpunkter på hur säkerheten kan garanteras.
– Vi hoppas att det löser dig, men vi har inte fått klartecken ännu, säger Hansson.
En som är nöjd är marknadsgeneralen Bengt-Göran Karsson som meddelar att allt fungerat perfekt hittills och att det nu med fint väder blir en marken att minnas länge
.
– Det blir en höjdarmarken, lovar Bengt-Göran.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.