I år kan Lindemarken bli en riktig höjdare. Axels Tivoli bjuder på den ena. Booster tar dig på en rundtur fyrtiosex meter upp i luften. Vågar du? Undertecknad stannade kvar på marken.Fungerar säkerheten så bjuder Moderaterna också på en höjdare. Till partiets marknadsstånd kommer under eftermiddagen regeringens nyutnämnde arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M) på besök.
I morgon är det dags för höstens stora begivenhet i Lindesberg. Marken! Som vanligt blir gatorna i centrum fyllda av knallar med allsköns varor till försäljning. I år är de fler än någonsin. Över 340 stycken har aviserat sin ankomst och ändå har Lions närmare sjuttio knallar på kö som inte får plats.
På tivoliplan finns precis som vanligt Axels Tivoli på plats. I år med Booster, en extra höjdarattraktion. I vardera änden av armen som svänger runt sitter fyra korgar. På sin högsta punkt befinner sig korgarna på ungefär fyrtiosex meters höjd från backen. Härifrån får den som törs en fantastisk utsikt över de centrala delarna av staden.
Arbetsmarknadsministern på besök?
Nu är det inte första gången Elisabeth Svantesson är i Lindesberg. Hon har tidigare varit på besök på Masugnen och kommunens arbetsmarknadsnämnd. Det är inte heller första gången hon är på marken. Jan Hansson, vice ordförande för Moderaterna i Lindesberg, berättar att hon så sent som för två år sedan var med under hela dagen vid Moderaternas marknadsstånd.
– Det är planerat för att hon ska vara med vid vårt marknadsstånd i morgon mellan 13 – 15. Men just nu är vi lite osäkra, berättar Jan Hansson vidare.
Besöket i Lindesberg vart bestämt redan i somras, innan Fredrik Reinfeldt ringde och erbjöd henne en ministerpost. Det som nu kan förhindra ett besök är om Säpo har synpunkter på hur säkerheten kan garanteras.
– Vi hoppas att det löser dig, men vi har inte fått klartecken ännu, säger Hansson.
En som är nöjd är marknadsgeneralen Bengt-Göran Karsson som meddelar att allt fungerat perfekt hittills och att det nu med fint väder blir en marken att minnas länge
.
– Det blir en höjdarmarken, lovar Bengt-Göran.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att spillvärmeleveransen från gjuteriet kommer att upphöra. Detta kommer dock inte att påverka kunderna inom fjärrvärmenätet i Guldsmedshyttan och Storå, bekräftar Fredrik Jansson, affärsområdeschef för Linde Energi Värme, i ett pressmeddelande.
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.