Den senaste veckan har Lindesberg Volley presenterat två nyförvärv och förlängt med landslagscentern Freja Morén. Men trots det finns det fortfarande platser i tränaren Johan Isacsson lagbygge att fylla.
Johan Isacsson är en tränare på resande fot för tillfället. På torsdagen landande förbundskaptenen i Makedonien, där det nu väntar EM-kval med hans svenska landslag. Samtidigt är många bollar i rullning hemma i klubblaget i Lindesberg.
Hos Linde Volley är arbetet i full gång för att skapa en slagkraftig trupp för nästa säsongs upplaga av Elitserien. Förra veckan stod det klart att 24-årige spikern Freja Morén förlänger sitt kontrakt med klubben. Dessutom har Linde även plockat in två nyförvärv i form av Martina Svensson och Rebecka Gustafsson. Isacsson är insatt i transferplanerna, men har på grund av landslagsspelet varit frånvarande den senaste veckan.
– Jag har inte hört det senaste, i och med att jag varit i Ungern och spelat matcher. Men jag vet att Freja är klar för en fortsättning, sen att Rebecka och Martina också har kommit in. Det är några platser till som vi ska fixa också, men det ser bra ut så här långt, säger Isacsson.
De två nyförvärven är välbekanta för tränaren. Martina Svensson, med Falköping som moderklubb, ansluter närmast från Örebro Volley. Den talangfulla 94:an är tänkt att konkurrera om en plats på högerkanten och har tecknat ett tre år långt kontrakt.
För Rebecka Gustafssons del blir det en återkomst till moderklubben Linde Volley. Rebecka läser för tillfället volleybollgymnasiet vid Falköping, där hon blir färdig med studierna till sommaren. Hennes kontrakt med Linde sträcker sig till 2016. Isacsson själv ser fram att få jobba med sina två unga tillskott.
– Jag vet att Martina kan spikea bra, sen behöver hon jobba på lite andra grejer. Vi får se om hon klarar av att anpassa sig till det här laget, jag tror att det kan gå. Rebecka är en bra hoppare. Hon behöver bygga lite mer muskler, men så är det alltid i den åldern när de kommer från gymnasiet. Men där tror jag att det kommer gå snabbt, menar Isacsson som även värdesätter Freja Moréns förlängning väldigt högt.
– Hon är jätteviktig för laget. Hon har varit här i flera år, är en landslagsspelare och var mycket bra under den här säsongen.
I dagsläget består Linde-truppen av åtta spelare. Det är en trupp som givetvis både måste breddas och spetsas till. Sett till det nuvarande laget är det vissa spelartyper som efterfrågas.
– Du måste ha en passare och en servemottagnade spiker, det är vad jag tror. Men några förhandlingar kan jag inte säga någonting om, förklarar Isacsson och hänvisar till att nyheter kan dyka upp nästa vecka.
Lindesberg Volleys trupp för tillfället:
Sara Malmlöv
Marjorie Giordano
Freja Morén
Therese Granlund
Rebecka Andersson
Evelina Frank
Rebecka Gustafsson (NY)
Martina Svensson (NY)
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.