Laget som gjorde det! Vinsten mot Babylon följdes upp av firande av seriesegern. FOTO: IFK Lindesberg

U17-gänget säkrade seriesegern

IFK Lindesberg fick ett mästarlag i helgen! Genom att köra över Babylon FK med 11-2 såg U17-killarna till att säkra segern i sin vårserie. Nu väntar tuffare motstånd till hösten, där IFK ställs mot Örebros talangfabriker.

Genom hela vårserien har IFK Lindesbergs U17-pojkar radat upp goda resultat. Segrarna har avlöst varandra sånär som i en match, något som gjort att laget haft hand om förstaplatsen i sin serie. Inför gårdagens avslutande match hemma mot Babylon FK behövde IFK därför endast en poäng för att säkra seriesegern. Riktigt så dramatiskt blev det dock aldrig.

– Vi vann med 11-2, men grabbarna slet som djur. Det har de gjort hela säsongen, säger IFK-tränaren Johan Norlén stolt.

– Det är ett väldigt bra gäng det här. De är träningsvilliga och väldigt målinriktade. De vet vad de vill och kämpar tillsammans för att nå dit.

Tack vare den övertygande vinsten mot Babylon landade IFK på 15 poäng av 18 möjliga. Med tabelltvåan tre poäng bakom kan man därmed titulera sig som seriesegrare, vilket man haft som mål under våren. Redan före premiären bestämde U17-truppen sig för att gå för förstaplatsen.

– De sätter målet tillsammans, alla ska vara överens om vad de vill. Vi tycker det är viktigt att killarna själva får sätta målet. Vi i ledningen tränar ju bara, det är ju killarna som spelar matcherna och som själva vet vad de vill, förklarar Johan Norlén.

”Laget har tagit kliv framåt”

En stor del i framgångarna har de unga killarna att tacka sitt A-lagsspel för. Redan förra året började IFK att slussa in sina talanger i seniorlaget, en utveckling som fortsatt den här våren. Resultatet har blivit att många har dubbelspelat med både A-lag och U17-lag och Johan Norlén ser tydliga framsteg hos spelarna.

– Jag märker av det på U17-laget också. I stort sett hela laget har tagit kliv framåt, även de som inte fått chansen än i A-laget höjer sig. De som varit med där lär sig ett högre tempo och tar med det hit. Det blir bättre träningar och en högre kvalitet med tuff konkurrens om platserna.

U17-tränaren är full av beundran för sitt lag och tycker att alla ska ta åt sig av seriesegern. Bland de 25 spelarna finns dock vissa som har utmärkt sig mer än andra. Johan Norlén pekar först och främst ut Philip Möller, lagkaptenen som lett sitt lag under våren.

– Han har varit en pådrivare och en riktigt bra kompis. Han tar hand om alla både på och vid sidan av planen.

Med vårserien avslutad kan nu U17-gänget blicka fram emot en tuff höst. Där väntar matcher mot talangfabriker som BK Forward och Sturehov, något som blir en rolig utmaning för IFK. Men innan dess tar Johan Norlén och hans spelare semester som mästare.

– Först ska vi fira seriesegern och ha lite sommarlov. Höstserien är inte helt spikad än, men den kommer troligen att börja i slutet av augusti. Då blir det hård träning igen och killarna kommer att sätta upp ett nytt mål för hösten.

Publicerad 22 juni 2015 klockan 12:32


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

Isabella Jansson Wiklund skrällde till rejält när hon under måndagen vann ett uttagningslopp till Svenskt Kallblodsderby på Östersund med Bazoo Can. Foto: Tom Jönehag

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.

29 juli 2025 klockan 15:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo tog ett EM-silver vid lördagens mästerskap. Foto: Camilla Lagerman

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.

12 juli 2025 klockan 21:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 t...
9 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in
Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde Raceway, ett race som skulle bli det första att genomf...
7 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till m...
2 juli 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade ...

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar ...

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”

På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 ...

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där ...

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare...

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger ...
9 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var ...
8 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt ...
8 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-07

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-02

2025-02-27

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-23

2025-02-22

2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-09-18 04:46