Joakim Bååk stod för två mål för LIF i förlustmatchen mot Vinslöv. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Andra halvlek fällde LIF i Skåne

LIF Lindesberg avslutar seriens första halva som ett förlorande lag. Detta sedan man borta mot Vinslöv fallit med 25-26, trots ledning med fem mål i halvtid. Därmed tog LIF:s två matcher långa vinstrad slut och laget tappade viktiga poäng i tabellen.

Det blev ingen tredje vinst i rad för LIF Lindesberg. När laget reste till Skåne för att avsluta den första halvan av säsongen med match mot Vinslöv blev det istället förlust. Bortamötet började dock bra för LIF, som tidigt tog kommandot om händelserna.

Man sprang ifrån till en klar ledning och den stod sig halvleken ut. I halvtid var ställningen 16-11 till brandgults fördel, något som även speglade matchbilden.

– Första halvlek spelar vi ganska bra och visar rätt tydligt att vi är det bättre laget. Vi gör hur mycket mål som helst och har koll på allt, men sen så lyckas vi inte förvalta det, säger Joakim Bååk och berättar om andra halvlek.

– Vi kollapsar väl kollektivt. De går ikapp ganska snabbt i början och vi spelar dåligt.

Ja, för efter paus satte Vinslöv in en punktmarkering på en tidigare fenomenal Jacob Nelson och anfallsspelet för brandgult körde fast. Man höll trots det fast vid en knapp ledning, men med femton sekunder kvar skickade Vinslöv in 26-25. Nelson prickade stolpen i en sista framstöt, vilket var LIF:s sista chans och matchen gick förlorad.

”Vi bjuder på poängen”

Nederlaget mot Vinslöv var LIF:s fjärde med uddamålet denna säsong. Marginalerna grinade återigen laget i ansiktet, inte minst med tanke på det sena stolpskottet. Att man efter den fina starten gick poänglösa känns därför som ett onödigt fall.

– Ja, det gör det absolut. Vi har stenkoll på dem i första och ska väl egentligen bara gå in och göra samma i anda. Men de ändrar i sitt försvar och vi löser det inte. Det känns som att vi bjuder på de här två poängen, menar ”Jocke” Bååk.

Förlusten satte inte bara stopp för LIF:s vinstsvit, utan även punkt för seriens första halva. Med 13 matcher spelade står nu brandgult på just 13 inspelade poäng. Man är fortsatt strax bakom det övre kvalstrecket, men även det undre kryper närmare i och med förlusten.

– Ska jag vara helt ärlig har jag valt att inte titta på tabellen själv. Men jag tycker att hade vi vunnit den här och sen i helgen som kommer så hade vi haft ett väldigt bra utgångsläge inför vårsäsongen, säger ”Jocke” och blickar fram mot returen mot Vinslöv.

– Vi har sagt till oss själva och alla runt omkring att vi ska bli bättre hela tiden. Vi ska bryta den trend som LIF haft, med att bli sämre på våren. Så vi siktar på att göra en bättre vår.

Matchfakta Vinslöv-LIF Lindesberg:
Resultat: 26-25 (11-16)
Publik: 356
Mål LIF: Jacob Nelson 7, Fatlum Ahmeti 6, Jesper Jakobsson 4, Bashkim Gashi 3, Joakim Bååk 2, Oskar Erixon 2, Gustaf Ekström

Övriga resultat från Allsvenskan:
IFK Tumba-Önnered 29-26
OV Helsingborg-Country 24-24
Varberg-IFK Ystad 21-20
Alstermo-Rimbo HK 32-31

Tabellen från Svensk Handboll:
Allsvenskan tabell

Publicerad 12 december 2015 klockan 17:41


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne ...
7 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Kostadin Andonov/EJU

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.

3 november 2025 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

Tillsammans med sina samarbetspartners och åskådare så fick LIF Lindesberg ihop en fin summa som gick till Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj. På handbollsplanen blev det även seger för damerna och LIF Blå som tog med sig två poäng vardera. Foto: Hasse Persson

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.

23 oktober 2025 klockan 11:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens f...

Benjamins minne spelas för fjärde året

På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen ...

Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC

Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.

2 oktober 2025 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
30 september 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga ...
30 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-19

2025-12-06 06:25