Efter en intensiv och stundtals mycket bra handbollsmatch vann till slut VästeråsIrsta med uddamålet över LIF Lindesberg. Slutresultat 28 – 27 efter 15 – 14 i halvlek. I och med segern vinner också VästeråsIrsta årets upplaga av Bergslagens Sparbank Cup. Matchen präglades av bra försvarsspel från bägge håll och lagen byttes om i ledningen under hela matchen.
Sista matchen i årets Bergslagens Sparbank Cup blev också den bästa. Båda lagen spelade ett stundtals mycket aggressivt och tufft försvarsspel och snabbt och fyndigt anfallsspel. Det märktes tydligt att inget av lagen tog lätt på matchen. Bägge lagen ville vinna.
Under första halvlek lyckades LIF bra med att luckra upp motståndarnas höga 6 – 0 försvar och man ledde ett tag med 9 – 5 och 11 – 7. Sebastian Ehnevid i mål bidrog också till LIFs starka inledning. Mot slutet av halvleken fick VästeråsIrsta bättre träff på LIFs niometer och gick till halvtidspaus med ledning 15 – 14.
Andra halvlek börjar tungt för LIF och VästeråsIrsta gick snabbt upp till en fyramålsledning. Efter att LIF ändrat försvarsspel till 3-2-1 blev motståndarna passiva, samtidigt som Johan Persson i målet gjorde några bra ingripanden. Med sitt nyvunna tålamod både framåt och bakåt så närmade sig LIF hela tiden och redan efter tolv minuters spel i andra halvlek kom man ikapp till 21 lika.

Ricky Nordahl gör ett av sin fyra mål.
Därefter blev det en kamp med spänning och dramatik. Lagen följdes åt ända fram till den sista minuten då LIF vid ställningen 27 – 27 missar och ger VästeråsIrstas chansen att ta ledningen. Det lyckas genom Daniel Cederroos som sätter den avgörande bollen till vinst. Cederroos var också mycket nyttig för sitt lag under hela matchen och blev bästa målskytt med sina sju mål.

Lagkapten Andreas Bamberg höjer bucklan. Prisutdelare Jonas Larsson, Bergslagens Sparbank.
I och med vinsten idag så vinner också VästeråsIrsta den fjärde upplagan av Bergslagens Sparbank Cup. Tidigare vinnare har varit Lugi, Malmö och Skövde.
Känslan är ändå att LIF är på rätt väg. Spelarna har individuellt blivit bättre sedan förra året. Och man ser redan att spelet går mer rakt mot mål än det gjort tidigare. Det finns också ett lugn och ett tålamod som gör att man i år reser sig och kämpa ikapp ett underläge, istället som under förra säsongen då man stannade upp och nästan blev paralyserade i vissa lägen av matcherna.
Ola Anto, assisterande tränare är inne på samma linje.
– Vi är inte så sårbara i underlägen som förra året. När vi nu hamnar där, som mot Önnered i fredags och i dagens match, så jobbar vi vidare och är konstruktiva och tålmodiga och lyckas därför komma ikapp.
Säsongen är fortfarande ung och det är ännu för tidigt att lyfta betydelsen av enskilda spelare. Men en av spelarna i årets trupp kommer sannolikt får bära ett större ansvar än någon av de andra. Mycket av lugnet och tålamodet i anfallsspelet är det rimligt att tillskriva Richard Erikssons återkomst till LIF Lindesberg.
– Vi blir bättre och bättre. Men allt hänger inte på mig. Det märks tydligt att det i år är fler som kliver fram. Det innebär att vi får fler alternativ. Kommer sedan Jacob Nelson och Petter Lidstedt tillbaka från sina skador får vi ytterligare alternativ från nio meter, säger Solis.
En annan som är hyfsad nöjd med helgen är VåsteråsIrstas tränare Martin Boquist. Speciellt nöjd är han med sitt lags försvarsspel och den härliga inställning man visar i matcherna.
– Mest nöjd är jag med att vi tar två uddamålsvinster. Det är viktigt att tidigt få in vinnarinstinkten och att man kan vinna jämna matcher, säger Boquist.
Första hemmamatchen i allsvenskan för LIF Lindesberg blir mot göteborgslaget Heid onsdagen den 25 september klockan 19.00 i Lindesberg Arena. Då återstår att se om laget lyckats konservera sitt lugn och sitt tålamod.
Dagens målgörare
LIF Lindesberg: Fatlum Ahmeti 6, Richard Eriksson 5, Ricky Nordahl 4, Jesper Jakobsson 4, Sebastian Hammar 4, Oskar Erixon 2, Gustaf Ekström, Bashkim Gashi.
VärsteråsIrsta: Daniel Cederroos 7, Erik Lindau 5, Jonas Daglund 4, Mikael Söndergaard 4, Petter Strömberg 3, Andreas Bamberg 3, Daniel Grönvalls 2.
Tidigare idag spelade Önnered mot Dicken. En match där Önnered till slut vann enkelt med 32 – 20 (14 – 12).
Dicken: Valdar Noodla 6, Timmy Thor 5, Jonas Hertola 4, Philip Ahlgren 3, Casmir Stierncreutz, Mikael Usvalahti.
Önnered: Andreas Berg 5, Daniel Komayesh 5, Charlie Röxner 4, Ola Pewik 4, Felix Sjöholm 3, Jonathan Berg 3, Tobias Jademan 2, Axel Sundbäck 2, Ponuts Mellegård, Jacob Schmidinger, Kim Konradsson, Gabriel DeSantis.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.