Igår gick en av svensk idrotts största klassiker av stapeln. På ett tungåket underlag kördes det 91:a Vasaloppet, något som lockade till sig 16 lokala skidåkare. En av dessa var Ulf Lekeborn, som här berättar om söndagens upplevelse.
Hur mår kroppen idag?
– Det är helt okej faktiskt. Man är lite mör, men det är som det ska vara.
Har du åkt Vasaloppet tidigare år?
– Ja, det här var femte gången som jag åkte. Jag är ingen van skidåkare, men jag brukar åka något lopp innan.
Vad är det som gör Vasaloppet så speciellt?
– Jag tycker att det är kul. Det är en bra stämning efter spåren och man gillar ju skidåkning. Jag är något av en skidnörd, så då är det roligt med längdåkning.
Gårdagens lopp då, hur kändes det ute i spåren?
– Det var riktigt tungt, man fick inte något gratis. Eftersom att det var så blött så sög det fast något grymt mycket. Jag var nära på att ge upp. Men det vara bara att tugga på, försöka ta sig i mål och överleva haha!
Berätta om hur du lade upp ditt lopp?
– I början av loppet var det torrare, så då kändes det skitbra och där körde jag rätt så lugnt. Sen blev det blötare och blötare. Man fick staka mycket och tog helt slut i armarna, men mot slutet fick jag tillbaka lite energi och avslutade bra.
Du gled till slut i mål på strax under sex timmar. Är du nöjd med ditt resultat?
– Ja, som loppet blev så är jag nöjd. Före loppet hade jag kanske ett högre mål, jag siktade på att komma topp 1000. Men det fick man värdera om och i efterhand kan jag känna mig nöjd.
Samtliga 16 Lindesbergs-åkare:
Erik Andersson – Storådalens Skidklubb
Petter Carlsson – Meritor FK Lindesberg
Johnny Englund – AXA Sports Club
Johanna Eriksson – Storådalens Skidklubb
Josefine Eriksson – Storådalens Skidklubb
Mikael Ingeloff – IFK Lindesberg
Martin Jacobsson – AXA Sports Club
Göran Jansson – Meritor FK Lindesberg
Ulf Lekeborn – IFK Lindesberg
Henrik Nordin – IFK Lindesberg
Isac Persson – AXA Sports Club
Daniel Sandberg – BillerudKorsnäs Frövi Korp-förening
Heléne Sandell – Grönbo Idrottsförening
Mats Sandell – BillerudKorsnäs Frövi Korp-förening
Niklas Sjödin – Meritor FK Lindesberg
Janne Tuominiemi – Meritor FK Lindesberg
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.