Det är uppförsbacke som gäller för WSK Lindesberg i kvalet mot division 1. Laget öppnade urstarkt mot Skälby, men föll ändå med 4-6 i hemmaborgen och är nu piskade att vända det underläget i nästa helgs returmöte.
– Det blev en tight match och det känns som att den hade kunnat sluta hur som helst, menar Pontus Hellsing.
Lagkaptenen öppnade med WSK Lindesberg det avgörande kvalsteget på lördagen. Hemmamöte med Skälby väntade, ett motstånd som chockade storpubliken i Stadsskogsskolan genom ledning efter bara 49 sekunder. Niklas Carlsson replikerade kort därpå för WSK, som även stod för en fin första period.
Med dryga kvarten spelad satte Adam Lihagen upp Bergslagskillarna i ledning och William Svensson utökade även till 3-1 innan vilan. Det övertaget skulle dessvärre raseras i mittperioden, där Skälby återigen slog till i den första minuten. Gästerna vände med fyra raka mål och ställningen var därför 3-5 inför tredje och avslutande perioden.
– Vi gjorde en riktigt bra första, som vanligt i borgen. Sen i andra fick de in en boll tidigt och tog efter det över initiativet, analyserar Hellsing.
”Känner oss absolut inte slagna än”
Kollapsen skulle förvärras ytterligare i tredje, då Skälby slog till i upptakten. Därefter hittade WSK ett stopp på motståndets offensiv och William Svensson sköt det viktiga 4-6-målet med klockan på 16.04. Det blev även slutsiffrorna, något som ger WSK två måls underläge att hämta in i nästa veckas retur.
På lördagen spelar då lagen rond två av kvalfighten. Dubbelmötet räknas därefter samman till en total målskillnad, där vinnaren kommer att säkra en plats i nästa säsongs division 1. WSK Lindesberg behöver alltså bortabesegra Skälby med två bollar och det är fullt möjligt anser man inom laget.
– Som Kent (Svensson) var inne på är ju detta en match över sex perioder. Vi känner oss absolut inte slagna än. Visst har vi en liten uppförsbacke på två bollar, men vi kommer att göra allt för att ta dem borta, säger Pontus Hellsing.
– Det känns som att lagen är jämna. Förhoppningsvis vänder vi på dem nästa helg!
Matchfakta WSK Lindesberg-Skälby:
Resultat: 4-6 (3-1, 0-4, 1-1)
Publik: 300
Skott: 23-20
Mål WSK: 1-1 Niklas Carlsson, 2-1 Adam Lihagen, 3-1 William Svensson, 4-6 William Svensson
Ställning i kvalet: 6-4 till Skälby
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.