Tänk att få lösa ett vardagsproblem eller jobba med något som är en hobby. Om du är gymnasieelev – tänk då Ungt Företag.UF-företag är något ”för alla elever på alla program, inte bara de som valt handelsprogrammet”. Idag fick Elinore Magnusson chansen att berätta om Ung Företagsamhet (UF) på Rotary-lunchen.
Hon är projektledare för Ung Företagsamhet Örebro län och har kontakt med de fyra lärare på Lindeskolan som ( liksom UF- lärare över hela länet) , är med och driver projektet. I Lindesberg finns det 50 UF-elever som driver 22 UF-företag. I hela länet är över 800 elever igång och Elinore Magnusson, säger att intresset är rekordstort just nu.
– Och vi vill dra igång på t ex fordons- och byggnadsprogrammen, säger hon och berättar om UF-företag som bygger flottar eller älgtorn.
De elever, som i åldern 16 – 20 år drar igång UF-företag får lära sig hela processen. Från att göra en affärsplan, skaffa rådgivare/mentorer (” det räcker inte med mamma eller pappa”), marknadsföring, försäljning osv ända fram till avveckling. För många stannar det vid det, men för andra leder UF-erfarenheten till ett riktigt företag och yrkes val för livet. Elinore Magnusson ger flera exempel – en del riktigt framgångsrika. Många elever utgår från något i sitt eget liv, som de vill hitta en lösning på. De behöver inte vara uppfinnare, men de uppmanas ”Tänk lokalt !”

– Bland de elever som startat UF-företag, så är chansen att de startar ett företag 20 procent högre än bland andra elever. För flickorna det 80 procent större chans att de med UF- erfarenhet startar företag sedan, säger Elinore Magnusson. Men det är ändå vanligare att pojkarna börjar som företagare än flickorna.
På de drygt trettio åren som Ung Företagsamhet verkat har över 280 000 elever i landet fått prova på. Om det går jättebra med UF-företaget, så kan de gå vidare och bilda ett eget riktigt företag – t ex som enskild firma. Det kan vara UF-idén, kanske förädlad, eller något helt annat. Om inte annat är ett UF-intyg en bra merit i CV:n, säger Elinore Magnusson och menar att UF-eleverna lägger mer tid på det här projektarbetet än den vanliga lektionstiden.

Ung Företagsamhet ger resultat! Ämnet för dagens Rotary-lunch. Foto: Hans Andersson
Unga företagare kan också taggas – t ex på den UF-mässa som hålls på Conventum i Örebro 9 mars – eller genom olika tävlingar; ända upp till SM och EM. Elinore Magnusson berättar om det svenska UF-lag som kom trea i UF-EM med företag som erbjuder läxhjälp till idrottsupptagna elever. UF ger inte bara ungdomar jobb och skapar tusentals nya arbetstillfällen. UF säger att det också ökar samarbetsförmåga, problemlösnings- och beslutsförmåga och självförtroende. ”Nu upptäcker jag att jag är bra på något – kanske t o m i matte som jag inte trodde”
Ung Företagsamhet drivs med skattepengar såväl som bidrag från näringslivet och kanske kunde Elinore Magnusson locka några några nya sponsorer på Rotary-lunchen?
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.