Tänk att få lösa ett vardagsproblem eller jobba med något som är en hobby. Om du är gymnasieelev – tänk då Ungt Företag.UF-företag är något ”för alla elever på alla program, inte bara de som valt handelsprogrammet”. Idag fick Elinore Magnusson chansen att berätta om Ung Företagsamhet (UF) på Rotary-lunchen.
Hon är projektledare för Ung Företagsamhet Örebro län och har kontakt med de fyra lärare på Lindeskolan som ( liksom UF- lärare över hela länet) , är med och driver projektet. I Lindesberg finns det 50 UF-elever som driver 22 UF-företag. I hela länet är över 800 elever igång och Elinore Magnusson, säger att intresset är rekordstort just nu.
– Och vi vill dra igång på t ex fordons- och byggnadsprogrammen, säger hon och berättar om UF-företag som bygger flottar eller älgtorn.
De elever, som i åldern 16 – 20 år drar igång UF-företag får lära sig hela processen. Från att göra en affärsplan, skaffa rådgivare/mentorer (” det räcker inte med mamma eller pappa”), marknadsföring, försäljning osv ända fram till avveckling. För många stannar det vid det, men för andra leder UF-erfarenheten till ett riktigt företag och yrkes val för livet. Elinore Magnusson ger flera exempel – en del riktigt framgångsrika. Många elever utgår från något i sitt eget liv, som de vill hitta en lösning på. De behöver inte vara uppfinnare, men de uppmanas ”Tänk lokalt !”

– Bland de elever som startat UF-företag, så är chansen att de startar ett företag 20 procent högre än bland andra elever. För flickorna det 80 procent större chans att de med UF- erfarenhet startar företag sedan, säger Elinore Magnusson. Men det är ändå vanligare att pojkarna börjar som företagare än flickorna.
På de drygt trettio åren som Ung Företagsamhet verkat har över 280 000 elever i landet fått prova på. Om det går jättebra med UF-företaget, så kan de gå vidare och bilda ett eget riktigt företag – t ex som enskild firma. Det kan vara UF-idén, kanske förädlad, eller något helt annat. Om inte annat är ett UF-intyg en bra merit i CV:n, säger Elinore Magnusson och menar att UF-eleverna lägger mer tid på det här projektarbetet än den vanliga lektionstiden.

Ung Företagsamhet ger resultat! Ämnet för dagens Rotary-lunch. Foto: Hans Andersson
Unga företagare kan också taggas – t ex på den UF-mässa som hålls på Conventum i Örebro 9 mars – eller genom olika tävlingar; ända upp till SM och EM. Elinore Magnusson berättar om det svenska UF-lag som kom trea i UF-EM med företag som erbjuder läxhjälp till idrottsupptagna elever. UF ger inte bara ungdomar jobb och skapar tusentals nya arbetstillfällen. UF säger att det också ökar samarbetsförmåga, problemlösnings- och beslutsförmåga och självförtroende. ”Nu upptäcker jag att jag är bra på något – kanske t o m i matte som jag inte trodde”
Ung Företagsamhet drivs med skattepengar såväl som bidrag från näringslivet och kanske kunde Elinore Magnusson locka några några nya sponsorer på Rotary-lunchen?
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.