I Sverige finns det 40 000 unga som är överskuldsatta – de har större skulder än de klarar av. En orsak är den höga ungdomsarbetslösheten. Nu i dagarna genomförs utbildningssatsningen Ekonomismart i Lindesberg, som ska göra unga bättre rustade.
I samarbete med Bergslagens Sparbank, Sparbanksstiftelsen genomför Folkuniversitetet, Konsumentverket och Finansinspektionen Ekonomismart. Det handlar om konsumenträtt, reklam och marknadsföring, vardagsekonomi, sparande och samboregler.
– Att bli ekonomismart innebär att vara bättre rustad för att hantera den ekonomiska sårbarhet som följer i spåren av arbetslöshet, konstaterar Katrin Rundström, Utbildningsledare för Ekonomismart i ett pressmeddelande..
Utbildningen genomförs i samarbete med kommunen, de lokala budget- och skuldrådgivarna och konsumentvägledarna. Utvärderingsresultatet visar att utbildningen är mycket uppskattad skriver Katrin Rundström i pressmeddelandet:.
– Vi tar avstamp i ungas vardag, det tror jag är en framgångsfaktor. Även deltagare som inledningsvis är klart skeptiska inser att man kommer att ha nytta av de här utbildningsdagarna. Ekonomismart hjälper unga vuxna att bli medvetna konsumenter med verktyg att göra aktiva val och upprätthålla en hållbar ekonomi. Deltagarna blir privatekonomiska förebilder.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.