- När dagens vuxna var unga var porren svåråtkomlig. Nu finns den 24/7, säger Nina Rung. Foto: Ewa Stackelberg.

Unga och porr: ”Vuxna måste ta ansvar”

Pornografin har blivit hårdare, den brer ut sig på nätet. 15-åringar söker vård för skador i underlivet. Tonåringar tror att det gäller att vilja ha sex flera gånger om dagen.
Det här vill föreläsnings-projektet Föräldrar Emellan i Lindesberg att föräldrar ska prata om – med sina ungdomar. Vilka är konsekvenserna av ungas porrkonsumtion och vilka normer lever unga med? Vad upplever unga själva som problem kopplat till kropp och sexualitet?

Katarina Svensson Flood är barnmorska på en ungdomsmottagning och Nina Rung kriminolog och genusvetare. Tisdag 30 november föreläser de på Lindeskolan i Lindesberg.

Katarina Svensson Flood säger att porren ger de unga orealistiska krav. Foto: privat

När Katarina Svensson Flood får frågan om den aggressiva porren idag har blivit norm för hur ungdomar ska ha sex. Då behöver hon bara lyssna på de unga.

– De är ärliga och vågar prata om sex och porr. Hur det ser ut på nätet. Det är föräldrarna, de vuxna, som inte har fått verktygen för bra samtal med de unga, säger Katarina Svensson Flood. Men det är bättre med ett pinsamt samtal än inget samtal alls.

Det är dåliga kunskaper om sexualitet, sexuell hälsa och porr i den vuxna befolkningen. Det märker jag när jag skriver på nätet, säger hon.

Hon är väldigt bestämd när det gäller pornografin. Det är absolut inget för unga under 18 år. Och det har blivit värre på nätet. Det är de vuxnas ansvar att ha koll på vad barnen läser och ser på nätet, menar hon.

Ungdomar lever med orealistiska föreställningar och förväntningar och krav på att ställa upp. Det är främst unga tjejer som drabbas, när de inte vill – t ex ha analsex. De kan får fysiska besvär och samlagssmärtor förekommer. Det händer att unga pojkar äter Viagra och har orealistiska förväntningar på könsorganet, berättar Katarina Svensson Flood.

Nina Rung är kriminolog och genusvetare. Hon berättar om undersökningar som klart visar hur porren spritt sig och används långt ner i åldrarna.

– Drygt var fjärde kille på gymnasiet konsumerar porr väldigt mycket säger hon. Pornografin är väldigt tillgänglig för de unga – också för de riktigt unga.

Hon redovisar chockerande data – pojkar som konsumerar porr redan från 12 år, flickor från 14!!!

– Det här är ”elefanten i rummet”, det ingen pratar om, säger Nina Rung och hon ser att de unga går före när det gäller pornografin eftersom de har tillgång till nätporren som inte ens fanns när många av oss vuxna växte upp. Sett till de vuxna, så konsumerar 70 procent av männen porr medan 70 procent av kvinnorna inte gör det.

– De bilder av sex som förmedlas kan leda till allt från avsaknad av intimitet till mäns våld mot kvinnor. Och framförallt en skev bild av vad nära relationer och sex är.

Föreläsningen är i Lindeskolans aula tisdag 30 november kl 18.30 – 20.30 och kan också följas direkt på nätet:

Digital föreläsning: Anmäl dig på denna länk.

Läs mer: ”Om porren som skadar”

Publicerad 26 november 2021 klockan 10:31

Hans Andersson , 073-086 29 24 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Perla Af Alslöv vakar över sin lilla kalv som föddes för snart en vecka sedan. Foto: Jennie Einarsson

Misstänkt ”zombiekalv” har repat sig: ”Stora framsteg”

Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i Spannarboda. Vid födseln var kalven kraftigt medtagen, hade vattenskalle och saknade sugreflexer. Gårdens ägare, Jocke och Edla Andersson, fattade snabbt misstanke om att det skulle kunna röra sig om blåtungevirus, som drabbat stora delar av Europa och nu sprider sig i Sverige. Efter nästan en vecka ser framtiden dock ljusare ut för kalven, som har lärt sig att äta och går runt i sin fålla med mamma Perla.
– Vi ser att han har gjort stora framsteg och ska få komma ut till de andra i den stora boxen vilken dag som helst nu, säger Jocke Andersson.

21 mars 2025 klockan 14:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Den lilla färgglada

Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.

21 mars 2025 klockan 14:24 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Valet mellan ”tegel eller undervisning”

REPLIK: Man kan ju undra vad som menas? Som politiker i Lindesbergs kommun och med särskilt ansvar för barn och ...

Vedbod i lågor – spred sig till garage

På fredagen larmades Nerikes Brandkår ut till en adress i Storå där en brand uppstått i en vedbod och utgjorde...

Angående vindkraftsplan i Lindesbergs kommun

I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Uthus i lågor utanför Linde: ”Får brinna ner”

En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.

20 mars 2025 klockan 19:47 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda Sköldenström är initiativtagaren till den nya secondhandbutiken i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.

20 mars 2025 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Eldade rishög – orsakade gräsbrand: ”Under kontroll”
Räddningstjänsten släcker just nu en gräsbrand utanför Frövi. Enligt SOS Alarm kan branden ha spridit sig från en så kallad kontrollerad ...
20 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av ...
19 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Låt inte Vedevågs skola offras på effektiviseringens altare
INSÄNDARE: Lillemor Bodman (M) säger i P4 Örebro (17/3-25); ”Om man måste välja mellan undervisning och tegel, så måste ju undervisning vara ...
19 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Djurägare varnas för lågt flygande helikopter

Under vecka 14 kommer en besiktning av Linde energis ledningsnät i Lindesberg och Närkes Kil genomföras – och som vanligt sker detta från helikopter på låg höjd.

19 mars 2025 klockan 08:55 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Stor risk för gräsbränder i våra trakter. Arkivfoto: Fredrik Norman

Gräsbrand med snabb spridning i norr

En gräsbrand har blossat upp i området Torrbråten, Ramsberg. Larmet inkom strax före lunchtid på onsdagen.
– Vi har personal från fyra stationer på plats och enligt uppgift skall elden ha snabb spridning i det torra fjolårsgräset, uppger man från Räddningsregion Bergslagen.

19 mars 2025 klockan 12:19 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. ...

Fabrikspersonal utrymd: ”Stor rökutveckling”

UPPDATERAD. Personalen vid Cummins Meritor i Lindesberg har utrymts på grund av kraftig rökutveckling...

Organisatorisk förmåga i Lindesberg kommuns förskola

INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de ...

Foto: Camilla Lagerman/Jennie Einarsson

Klartecken för kameraövervakning på Storå- och Fröviskolan

Strax innan jullovet 2022 monterades de första kamerorna upp på Lindbackaskolan, i syfte att få bukt med skadegörelse och otrygghet. Nu följer även Storåskolan och Fröviskolan efter, något som fick grönt ljus av Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Det har gett väldigt gott resultat på Lindbackaskolan, och det är därför som nu Frövi och Storå också vill ha kameraövervakning, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).

17 mars 2025 klockan 17:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny utredning ska visa konsekvenserna av att lägga ned Vedevågsskolan

En ny utredning ska visa vilka konsekvenser en nedläggning av Vedevågsskolan skulle f...

Svar till Thomas Höglund

REPLIK: Bra att du börjat fundera över det tokiga att öka klyftan mellan stad och land genom att anvisa plats för livsmiljöförst...

Staten måste ta sitt ansvar gällande beroendeproblematiken!

INSÄNDARE/DEBATT: Beroende och skadligt bruk av alkohol och narkotika är ett växande samhä...

Omhäktning och förlängd åtalstid för misstänkt Lindetrio

De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för...

Funkisveckan i Lindesberg – se hela programmet

Nu rockar vi sockorna i Lindesberg! Med start måndag 17 mars drar en fullspäckad Funkisvecka igång på ...

FotoFredag: Världens mest använda kamera

Digitalkameror och systemkameror var länge de bästa man kunde fotografera med - och är det fortfarande - men sedan ...

Lindeskolans Transportprogram tackar branschen för det stöd och hjälp de får. Foto: Camilla Lagerman

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.

13 mars 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se ...
13 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjä...
13 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindlövens säsong tar stopp i Boden
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en ...
12 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-12

2025-03-11

2025-03-11

2025-03-11

2025-03-11

2025-03-10

2025-03-10

2025-03-10

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-03-07

2025-03-07

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-03-22 13:08