Med över 200 åhörare på plats blev onsdagens medborgardialog i Storå en välbesökt sådan. Två av ungdomarna som hade kommit för att lyssna var Luna och Zacharias. Trots de positiva tongångarna bland politikerna var högstadieeleverna inte imponerade.
– Jag tycker de snackar skit, mycket snack och lite verkstad, säger femtonåriga Zacharias Söderström.
Ämnet för onsdagens stormöte i Storå var Barn- och utbildningsnämndens utredning avseende en flytt av bland annat Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan i Lindesberg. En utredning som mött skarp kritik, inte minst av eleverna själva.
Femtonåriga Zacharias Söderström, började på Storåskolan från och med höstterminen, efter att han bytt från Lindbackaskolan.
– Det gick inte så bra på Lindbacka. Jag har svårt i skolan, jag har adhd-diagnos, och kan inte koncentrera mig och sitta still. På Lindbacka får man inte riktigt den hjälpen som behövs, är man inte tillräckligt stökig finns det ingenstans att ta vägen, berättar han och fortsätter:
– Den största skillnaden är att man får mycket mer av den hjälpen man behöver här. På Lindbacka kände jag att jag inte hade en chans att klara skolan, men här känns det bra, att jag faktiskt har en chans.
Även fjortonåriga Luna Löfgren bytte till Storåskolan från Lindbacka, för ungefär ett år sedan.
– Jag flyttade för att Lindbacka inte var säkert, jag blev hotad och trakasserad. Här är det mycket bättre, jag har fått bättre betyg eftersom jag får bättre hjälp av lärarna. Sedan känner jag mig tryggare, för det förekommer inga vapen och droger här, säger hon.
Vad tycker ni efter kvällens möte?
– Jag tycker de snackar skit, mycket snack och lite verkstad. Att det inte finns knark på Lindbacka är ju också skitsnack. Jag har en kompis som fastnade i det där, så jag vet att det inte stämmer, berättar Zacharias.
– Det var lite nonsens tycker jag, avslutar Luna.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.