Med över 200 åhörare på plats blev onsdagens medborgardialog i Storå en välbesökt sådan. Två av ungdomarna som hade kommit för att lyssna var Luna och Zacharias. Trots de positiva tongångarna bland politikerna var högstadieeleverna inte imponerade.
– Jag tycker de snackar skit, mycket snack och lite verkstad, säger femtonåriga Zacharias Söderström.
Ämnet för onsdagens stormöte i Storå var Barn- och utbildningsnämndens utredning avseende en flytt av bland annat Storåskolans högstadium till Lindbackaskolan i Lindesberg. En utredning som mött skarp kritik, inte minst av eleverna själva.
Femtonåriga Zacharias Söderström, började på Storåskolan från och med höstterminen, efter att han bytt från Lindbackaskolan.
– Det gick inte så bra på Lindbacka. Jag har svårt i skolan, jag har adhd-diagnos, och kan inte koncentrera mig och sitta still. På Lindbacka får man inte riktigt den hjälpen som behövs, är man inte tillräckligt stökig finns det ingenstans att ta vägen, berättar han och fortsätter:
– Den största skillnaden är att man får mycket mer av den hjälpen man behöver här. På Lindbacka kände jag att jag inte hade en chans att klara skolan, men här känns det bra, att jag faktiskt har en chans.
Även fjortonåriga Luna Löfgren bytte till Storåskolan från Lindbacka, för ungefär ett år sedan.
– Jag flyttade för att Lindbacka inte var säkert, jag blev hotad och trakasserad. Här är det mycket bättre, jag har fått bättre betyg eftersom jag får bättre hjälp av lärarna. Sedan känner jag mig tryggare, för det förekommer inga vapen och droger här, säger hon.
Vad tycker ni efter kvällens möte?
– Jag tycker de snackar skit, mycket snack och lite verkstad. Att det inte finns knark på Lindbacka är ju också skitsnack. Jag har en kompis som fastnade i det där, så jag vet att det inte stämmer, berättar Zacharias.
– Det var lite nonsens tycker jag, avslutar Luna.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.