Igår öppnade man årets första tennisbana och snart kan träningsgrupperna flytta utomhus. Med sommaren runt hörnet och med vårvärmen i luften är det mycket som är på gång för Lindesbergs Tennisklubb. Inför kvällens årsmöte tog LindeNytt tempen på tennissäsongen.
– Det är ju ett sedvanligt årsmöte med val av styrelse, presentation av budget och sånt där. Det brukar inte komma jättemycket folk. Men vi hoppas ju att det kommer fler som engagerar sig i klubben, säger Thomas Eriksson som är ordförande för Lindesbergs Tennisklubb.
I samband med kvällens årsmöte kommer det att serveras kaffe och bullar, förklarar Eriksson. Efter att mötet är avklarat är det dags att ta nya tag och köra på. En ny sommar tornar upp sig och för Tennisklubben är det nu som säsongen drar igång på allvar.
Under vintern har klubben hållit igång i sin inomhushall. Ett 40-tal ungdomar har tränat mellan 1-4 timmar per vecka, under ledning av klubbens tränare. Eriksson berättar att vissa tider på helgerna stått tomma, men att det överlag varit maximal beläggning av tennishallen.
Nu är tiderna för spel inomhus snart förbi. Redan igår blev en av de tre utebanorna klara och de två motionärer som arbetat med den firade med årets första utematch. Den ovanligt tidiga utepremiären beskrivs av klubbens ordförande som historisk.
– Det har aldrig hänt mig och då har jag jobbat här i 40 år. Det var sensationellt tidigt att en bana var klar. Vi brukar ha som riktmärke att första veckan i maj ska en bana vara klar, förklarar Eriksson och pekar på det hårda jobb som krävs av klubbens eldsjälar.
– Det är svårt. Det är ju medlemmarna själva som arbetar och det går åt uppemot 150 timmar att få fram tre banor. Så det är ganska mycket jobb men vi tycker det är skönt att se resultat. Vi kan väl säga att första veckan i maj blir den stora premiären, då kan vi gå ut på alla banor.
När våren nu stundar innebär det att Tennisklubbens alla medlemmar gör sig redo för en ny tennissäsong. Antalet medlemmar är dock något som varierat de senaste åren. Thomas Eriksson berättar att man tappade 70 medlemmar för två år sedan, något man inte fann någon förklaring till.
Sedan dess har Tennisklubben arbetat intensivt för att öka antalet. Det är ett arbete som gett utdelning. Under det gångna året har så mycket som 65 nya medlemmar tillkommit. I nuläget är det totala medlemsantalet uppe i 195 stycken och klubben hoppas ta klivet över 200-gränsen innan årets slut.
Några större tävlingar är inte inplanerade inom den överskådliga framtiden. Klubben kommer att fokusera på att fortsätta med de uppskattade träningsgrupperna, som nu alltså flyttar utomhus inom kort. I slutet av sommaren kommer man dessutom att vara en de föreningar som deltar med aktiviteter i Linde Sports Camp. Tävlandet däremot är något som troligtvis blir en bristvara.
– Men vi har förhållandevis låg tävlingsverksamhet. Det är det vi försöker bygga upp med de nya ungdomarna, att de ska tycka det är kul att åka och tävla, avslutar Eriksson.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.