En semmeltårta i två våningar står på spel. Foto: Frosths Konditori
Utmaning för sötsugna med tvåvåningstårta i potten
Under fettisdagen är det en rykande åtgång på de enormt populära bakverken, som numera finns i en uppsjö olika utföranden. Om man vill däremot vill ta sitt fettisdagsfirande ett steg längre kan man vara med i Frosths Konditoris utmaning, där en semmeltårta i dagobertmodell finns i potten för varje deltagare.
Imorgon, tisdag, infaller fettisdagen eller semmeldagen som många kallar den, då konditorierna bakar semlor på löpande band. På Frosths Konditori i Lindesberg tar man det hela ett steg längre, när man utmanar sina kunder att äta en semmeltårta i dagobertutförande – på under 10 minuter. Om man klarar utmaningen vinner man en likadan tårta att ta med sig hem.
Eva klarade av att äta tårtan på 9 minuter och 47 sekunder. Foto: Frosths Konditori
– Tårtan motsvarar ungefär 5 stora dagobertsemlor, så den är stor! säger Lisa Östlund på Frosths Konditori och skrattar.
Semmeltårtan i två våningar har både grädde och mandelmassa på varje lager, och beräknas räcka till ungefär 5-8 personer. Frosths ena konditor Eva lyckades äta en tårta helt själv på 9 minuter och 47 sekunder, och klarar man som utmanare att äta en på under 10 minuter vinner man en likadan tårta att ta med hem.
– Man kan komma och hämta sitt pris en annan dag om man vill, man kanske inte är så sugen efteråt, säger Lisa glatt.
Vill man försöka sig på utmaningen behöver man ringa en stund innan så konditoriet hinner göra i ordning tårtan, sedan är det bara att plocka fram den stora aptiten.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...