Tre kvällar i rad – inför fullsatt publik – har butiksägaren Jeanette Andersson visat höstens mode.
– Det är jätteroligt att intresset för visningarna är så stort, säger Jeanette.
Annons
Glöm det murriga – nu är det färg som gäller. Detta var signalen som gick fram till publiken när Antoinette Collection arrangerade den traditionella höstmodeveckan, som startade i måndags och avslutades igår, onsdag.
Jeanette Andersson berättar att modevisningarna har blivit något riktigt omtyckt i hennes kundkrets.
– Det är så roligt att få sådan respons, att höra hur vissa har gått och väntat på det här. Många stannar ju också kvar efter visningen och både handlar och umgås, så det är väldigt trevligt att hålla modevisningar på det här sättet, säger Jeanette Andersson.
Britt Östman (eller?). Foto: Antoinette
Skrattsalva när det spexades på catwalken
Modevisningarna är tradition – och tradition är också att flera mannekänger har gått Antoinettes catwalk förr.
En av dessa är Britt Östman, som kvällen till ära passade på att spexa till det till publikens stora förtjusning.
– Britt (skrattpaus). Ja, hon överraskade som den mystiska kvinnan som plötsligt dök upp.
Hon klädde ut sig i peruk och bar en blandning kläder från ett REA-ställ.
Det här blev ju naturligtvis väldigt uppskattat av publiken, som brast ut i skratt, berättar Jeanette.
Fotnot: Cirka 120 personer följde 2017 års höstmodevisning på Antoinette.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.