Tre kvällar i rad – inför fullsatt publik – har butiksägaren Jeanette Andersson visat höstens mode.
– Det är jätteroligt att intresset för visningarna är så stort, säger Jeanette.
Glöm det murriga – nu är det färg som gäller. Detta var signalen som gick fram till publiken när Antoinette Collection arrangerade den traditionella höstmodeveckan, som startade i måndags och avslutades igår, onsdag.
Jeanette Andersson berättar att modevisningarna har blivit något riktigt omtyckt i hennes kundkrets.
– Det är så roligt att få sådan respons, att höra hur vissa har gått och väntat på det här. Många stannar ju också kvar efter visningen och både handlar och umgås, så det är väldigt trevligt att hålla modevisningar på det här sättet, säger Jeanette Andersson.
Britt Östman (eller?). Foto: Antoinette
Skrattsalva när det spexades på catwalken
Modevisningarna är tradition – och tradition är också att flera mannekänger har gått Antoinettes catwalk förr.
En av dessa är Britt Östman, som kvällen till ära passade på att spexa till det till publikens stora förtjusning.
– Britt (skrattpaus). Ja, hon överraskade som den mystiska kvinnan som plötsligt dök upp.
Hon klädde ut sig i peruk och bar en blandning kläder från ett REA-ställ.
Det här blev ju naturligtvis väldigt uppskattat av publiken, som brast ut i skratt, berättar Jeanette.
Fotnot: Cirka 120 personer följde 2017 års höstmodevisning på Antoinette.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.