Det gäller att inte sätta på sig offerkoftan utan tro på sig själv och vara öppen för förändringar. Det menar Ludvig Nilsson- framgångsrik grisbonde från Frövi- som idag talade på Rotarys öppna lunchmöte. Han driver, tillsammans med sin bror, Spångboda Lantbruk AB, som levererar över 500 grisar varje vecka till kunderna, för vidare uppfödning.- Det handlar om att ständigt utvecklas och att bli bättre på det som är bra. Att skydda sig mot förändringar är första steget mot undergång.
Spångboda Lantbruk, utanför Frövi, är ett relativt stort företag inom grisuppfödning. Lantbruket har 1 100 suggor vars uppgift är att föda fram små kultingar. När smågrisarna väger upp emot 30 kg levereras de till nästa gård som i sin tur föder upp dem till slaktsvin. Varje vecka flyttar 500 grisar från Spångboda Lantbruk. Sammanlagt håller gården ca 8000 grisar i olika åldrar.
– Vi har två stabila kunder i närregionen som vi samverkar med, berättar Ludvig Nilsson. Genom att vi har friska grisar kan vi få bra avtal tillsammans gentemot slakteriet.
Svensk grisproduktion har befunnit sig i kris i många år. Enligt Ludvig Nilsson beror det bland annat på att vissa svenska djurskyddsregler är fördyrande för bonden. Samtidigt är svenska konsumenter mycket lojala och är beredda att köpa svenskt kött till högre pris, säger han.
– Folk är mer medvetna idag och prioriterar svenska friska grisar. Det är positivt för branschen men det finns mycket kvar att utveckla för att göra grisproduktionen mer lönsam.
Spångboda Lantbruk har idag sju heltidsanställda och omsätter 20 miljoner kronor om året. Därutöver genererar gården jobb i närområdet genom uppdrag till lokala näringsidkare och hantverkare.
– I framtiden tror jag att smågårdarna kommer att försvinna mer och mer. Storleksrationalismen fortsätter och hållbarhetsfrågorna blir alltmer viktiga. För mig personligen har drivkraften hela tiden varit det kunddrivna förändringsarbetet. Det går inte att tycka synd om sig själv – då blir man ju betraktad som en loser.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.