Det gäller att inte sätta på sig offerkoftan utan tro på sig själv och vara öppen för förändringar. Det menar Ludvig Nilsson- framgångsrik grisbonde från Frövi- som idag talade på Rotarys öppna lunchmöte. Han driver, tillsammans med sin bror, Spångboda Lantbruk AB, som levererar över 500 grisar varje vecka till kunderna, för vidare uppfödning.- Det handlar om att ständigt utvecklas och att bli bättre på det som är bra. Att skydda sig mot förändringar är första steget mot undergång.
Spångboda Lantbruk, utanför Frövi, är ett relativt stort företag inom grisuppfödning. Lantbruket har 1 100 suggor vars uppgift är att föda fram små kultingar. När smågrisarna väger upp emot 30 kg levereras de till nästa gård som i sin tur föder upp dem till slaktsvin. Varje vecka flyttar 500 grisar från Spångboda Lantbruk. Sammanlagt håller gården ca 8000 grisar i olika åldrar.
– Vi har två stabila kunder i närregionen som vi samverkar med, berättar Ludvig Nilsson. Genom att vi har friska grisar kan vi få bra avtal tillsammans gentemot slakteriet.
Svensk grisproduktion har befunnit sig i kris i många år. Enligt Ludvig Nilsson beror det bland annat på att vissa svenska djurskyddsregler är fördyrande för bonden. Samtidigt är svenska konsumenter mycket lojala och är beredda att köpa svenskt kött till högre pris, säger han.
– Folk är mer medvetna idag och prioriterar svenska friska grisar. Det är positivt för branschen men det finns mycket kvar att utveckla för att göra grisproduktionen mer lönsam.
Spångboda Lantbruk har idag sju heltidsanställda och omsätter 20 miljoner kronor om året. Därutöver genererar gården jobb i närområdet genom uppdrag till lokala näringsidkare och hantverkare.
– I framtiden tror jag att smågårdarna kommer att försvinna mer och mer. Storleksrationalismen fortsätter och hållbarhetsfrågorna blir alltmer viktiga. För mig personligen har drivkraften hela tiden varit det kunddrivna förändringsarbetet. Det går inte att tycka synd om sig själv – då blir man ju betraktad som en loser.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.