Kvällen var på förhand utmålad som årets absoluta höjdpunkt. I efterhand kan man minst sagt säga att den levde upp till förväntningarna. Med dubbla rekordtider, profilstarka namn och en imponerande publiksiffra stod Fornaboda på onsdagen värd för V86.
Blott elva dagar efter midsommartravet var det på nytt dags för Fornaboda att arrangera en riktig publikfest. På onsdagskvällen stod man värd för V86, ett evenemang som blev mycket lyckat.
– Ja, det måste jag säga! Det har varit en väldigt bra kväll här, konstaterar Claes Broberg glatt.
– Det har varit ett fantastiskt väder och otroligt bra sport! Publiksiffran var ju till och med över förväntan, fyller sportchefen i.
Ja publiksiffran blev verkligen något värt att glädjas åt. Hela 3781 åskådare sökte sig nämligen till Fornaboda för travkvällen, en siffra att jämföra med knappa 3000 ifjol. En starkt bidragande faktor till publiktillströmningen var självklart det goda vädret, men även tävlingarna gjorde sitt till.
”En helt fantastisk prestation!”
För även rent sportsligt blev onsdagen mycket framgångsrik och de många åskådarna kunde följa tolv rafflande lopp. Allra störst var intresset kring Bergslagsloppet, som gick av stapeln som sjunde lopp i ordningen. Snabbast i mål visade sig Delicious U.S. vara och det på en historisk tid. Med tiden 10,2 slog stoet till med ett nytt banrekord.
– Det var en helt fantastisk prestation! Jag tror att hon slutade trea i Elitloppet och sådana hästar får vi inte chansen att se här alltför många gånger. Så det var riktigt häftigt och kul att få se, säger Claes Broberg.
Det slogs även ytterligare ett rekord i lopp två, där debutanten M.T. Kingofthehill sprang i mål som etta. I sulkyn satt Björn Goop, som tog hemma de två inledande loppen. En annan kusk som lämnade onsdagen som dubbel segrare var Jorma Kontio.
För Fornabodas del satte V86-kvällen punkt för säsongens första halva. Nästa tävlingsdag är den 10:e juli, ett datum som Claes Broberg laddar för redan nu.
– Japp, nästa är lunchtrav fredag nästa vecka. De går ju normalt på Solvalla, men vi får chansen att köra några fredagar i år. Så det tror jag blir en jättebra tävlingsdag.
V86-kvällens vinnare:
Lopp 1: Dirty Dancing In – Björn Goop
Lopp 2: M.T. Kingofthehill – Björn Goop
Lopp 3: Canappealformore – Peter Untersteiner
Lopp 4: Zenit Brick – Jorma Kontio
Lopp 5: Princess of Love – Ulf Ohlsson
Lopp 6: You To Lovely – Lars-Åke Söderholm
Lopp 7: Delicious U.S. – Örjan Kihlström
Lopp 8: Tequila Palema – Claes Sjöström
Lopp 9: Global Patriot – Magnus Jakobsson
Lopp 10: Village Surprise – Erik Adielsson
Lopp 11: Jonathan Palema – Carl Johan Jepson
Lopp 12: M.T. Joinville – Jorma Kontio
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.