Turistföretagare i Lindesberg efterlyser bättre marknadsföring av var besökare kan äta och bo. Samarbete och mer synlighet efter riksvägen är några av förslagen. LindeNytt drar sitt strå till stacken med två nya sidor på LindeNytt, en för kvällsöppna restauranger och en där samtliga boenden i kommunen finns presenterat. Två kanaler som välkomnas.
Anita Elvenäs är en av ägarna som driver Arenakrogen i Lindesberg. För henne är den allra bästa marknadsföringen nöjda lunchgäster, som tar med sig besökare till såväl luncherna som till den kvällsöppna restaurangen.
– Har man bra kvalitet på maten – och det har vi med två bra kockar – då tar de återkommande gästerna nya gäster hit. Vi har gäster som åker hit från Örebro, bara för att äta lunch och de tar i sin tur med sig nya besökare hit, säger hon.
Anita Elvenäs kan förstås inte förneka att det maximalt fördelaktiga läget – vid Lindessjön och Bottenån, ändå mitt i stan – är en dragare. Och dra – det ska olika verksamheter kunna göra åt varandra. Hon ser gärna att Lindesberg hittar paketlösningar för boende, mat och andra upplevelser. Hon tycker att det är för dåligt utbud av boende för turisterna.
– Det behöver inte vara konkurrens, utan vi kan dra åt varandra, säger hon. Sätt upp synliga skyltar vid stora vägen som talar om allt det som Lindesberg bjuder på ! Och marknadsför hela Lindesberg Arena och allt det som händer här, säger Anita.

Lillstugan B&B – mitt i Lindesberg. Foto: Hans Andersson
Amelie Boson, som sedan 20 år driver Lillstugan Bed & Breakfast på Trädgårdsgatan, nära Strandpromenaden och Rådhustorget, ser med glädje på att också de finns med på LindeNytts nya sida för boende i Lindesberg. Men precis som Anita Elvenäs på Arenan, efterlyser hon information som gör att turister inte bara passerar Lindesberg:
– Det finns ingenting som gör en nyfiken och som lockar en att köra in i den sommarturiststad som Lindesberg är, säger hon. Man borde ha något som fångar uppmärksamheten. Vi brukar, när vi kommer hem från vår egen semester, gå runt i Lindesberg, som om vi aldrig varit här, och då är det inte lätt att hitta något som lockar.
Hon berättar om gäster de haft som hittat till Lindesberg, och till dem, kanske mer av en slump än att det fått information innan de kom hit.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.