Turistföretagare i Lindesberg efterlyser bättre marknadsföring av var besökare kan äta och bo. Samarbete och mer synlighet efter riksvägen är några av förslagen. LindeNytt drar sitt strå till stacken med två nya sidor på LindeNytt, en för kvällsöppna restauranger och en där samtliga boenden i kommunen finns presenterat. Två kanaler som välkomnas.
Anita Elvenäs är en av ägarna som driver Arenakrogen i Lindesberg. För henne är den allra bästa marknadsföringen nöjda lunchgäster, som tar med sig besökare till såväl luncherna som till den kvällsöppna restaurangen.
– Har man bra kvalitet på maten – och det har vi med två bra kockar – då tar de återkommande gästerna nya gäster hit. Vi har gäster som åker hit från Örebro, bara för att äta lunch och de tar i sin tur med sig nya besökare hit, säger hon.
Anita Elvenäs kan förstås inte förneka att det maximalt fördelaktiga läget – vid Lindessjön och Bottenån, ändå mitt i stan – är en dragare. Och dra – det ska olika verksamheter kunna göra åt varandra. Hon ser gärna att Lindesberg hittar paketlösningar för boende, mat och andra upplevelser. Hon tycker att det är för dåligt utbud av boende för turisterna.
– Det behöver inte vara konkurrens, utan vi kan dra åt varandra, säger hon. Sätt upp synliga skyltar vid stora vägen som talar om allt det som Lindesberg bjuder på ! Och marknadsför hela Lindesberg Arena och allt det som händer här, säger Anita.

Lillstugan B&B – mitt i Lindesberg. Foto: Hans Andersson
Amelie Boson, som sedan 20 år driver Lillstugan Bed & Breakfast på Trädgårdsgatan, nära Strandpromenaden och Rådhustorget, ser med glädje på att också de finns med på LindeNytts nya sida för boende i Lindesberg. Men precis som Anita Elvenäs på Arenan, efterlyser hon information som gör att turister inte bara passerar Lindesberg:
– Det finns ingenting som gör en nyfiken och som lockar en att köra in i den sommarturiststad som Lindesberg är, säger hon. Man borde ha något som fångar uppmärksamheten. Vi brukar, när vi kommer hem från vår egen semester, gå runt i Lindesberg, som om vi aldrig varit här, och då är det inte lätt att hitta något som lockar.
Hon berättar om gäster de haft som hittat till Lindesberg, och till dem, kanske mer av en slump än att det fått information innan de kom hit.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.