Markus Westberg med rötterna i norrländska Nordmaling flyttade till Lindesberg så sent som i september i år, och redan nu slår han upp portarna till sin verksamhet, Ryggakuten Väst.
-Skyltarna kom upp i fredags, så nu är det öppet ”på riktigt”, berättar Markus för LindeNytt.
Ryggakuten startade från början i Uddevalla, med en klinik som Markus bror idag driver tillsammans med en kollega. När möjligheten kom att kunna öppna ännu en klinik fattade han det vågade beslutet att flytta på egen hand till en stad som han aldrig tidigare besökt.
– Det är ju en väldigt fin liten ort, otroligt mysig, med mycket historia, berättar han.
Markus, som själv har varit SM-medaljör i styrkelyft och har en bror som vunnit Sveriges starkaste man, har också lång erfarenhet av idrott och behandlar idag många aktiva som tävlar på elitnivå.
– Det är väldigt många elitidrottare som besöker oss, men även kontors- och industriarbetare så klart. Till kliniken i Uddevalla brukar det komma kunder ända nerifrån Malmö för att få behandling, så det är ju roligt att kunderna är så nöjda, berättar Markus glatt.
Ryggakuten har flyttat in på Bytesgatan 12 i Lindesberg, där ett flertal frisörsalonger huserat genom åren, men av det syns inte ett spår. Hela lokalen är nu uppfräschad och smakfullt inredd med en lugn och behaglig atmosfär för att kunderna ska känna sig välkomna när de kommer för att få behandling.
– Vår behandling är helt individanpassad, med en blandning av kiropraktik, massage och osteopati, där vi noggrant går igenom hela kroppen för att hitta grundproblemet istället för att bara behandla symptomen. Just den här blandningen av behandlingar är unik. Kroppen är en helhet där allt hänger ihop, så bara för att man har ont i nacken t ex behöver inte det betyda att problemet sitter där. Sedan är det ju så klart många som kommer bara för att få en stunds avkoppling, och det kan vara nog så viktigt, avslutar han.
Lindesbergskliniken har öppet tre dagar i veckan, på adressen Bytesgatan 12, där ett flertal frisörer huserat tidigare. Tidsbokning gör man enklast via nätet.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.