Max Lalander sköt segermålet när Lindlöven skrev historia med klubbens första andraplats genom tiderna i HockeyEttan. Mäktiga VIK besegrades med 2-1 i Lindehov – och Anton Tano målade i avskedstillställningen.
Chansen fanns redan på förhand och trots att VIK Västerås tog ledningen blev det en minnesvärd onsdag i Lindehov. Lindlöven hamnade i underläge bara 48 sekunder in, jobbade sig sedan sakta in och kunde i upptakten av tredje kvittera genom Anton Tano i numerärt underläge. I motsatt spelform, powerplay, skickade sedan Max Lalander in det avgörande 2-1-målet åtta minuter från slutet. Segern över VIK följde upp 4-0-skalpen mot Mariestad och Lindlöven avslutar därmed höstserien med stil.
– Det är jätteskönt, framförallt att ta de här två starka segrarna på slutet och kliva in i AllEttan med en bra känsla. Nu är det hårt jobb som gäller de sista veckorna innan serien drar igång. Det är bara att köra på, säger segerskytten Max Lalander.
Hyllar vännen som lämnar: ”Fantastisk människa och spelare”
I och med segern höll Lindlöven undan på andraplatsen i HockeyEttan Västra, en placering som klubben aldrig tidigare avslutat en höstserie på. En av de som skrev historia var Anton Tano, som stod för den viktiga kvitteringen. Det blev samtidigt forwardens sista mål i Lindlöventröjan. Snart väntar studier i Umeå för Tano, som på andra sidan julvilan därför inte följer med laget till AllEttan.
– Det är supertråkigt. Han är en väldigt nära vän som jag lärt känna. En fantastiskt bra människa och en lika fantastisk hockeyspelare som vi tappar, berättar Max och fortsätter:
– Självklart är det tråkigt, men jag unnar Anton att han kommit in på universitetet och att han får plugga det som han vill. Jag hoppas att han får chansen att göra det som han vill i resten av sitt liv.
Matchfakta Lindlöven-VIK Västerås:
Resultat: 2-1 (0-1, 0-0, 2-0)
Publik: 625
Skott: 32-35
Mål Lindlöven: 1-1 Anton Tano (Ahlström), 2-1 Max Lalander (Augustsson)
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.