Handlarnas jippo Linde Vårdagar kommer i år att gå under en helt annan paroll än vad vi är vana vid. Istället för det traditionellt beprövade, arrangeras nu istället en Shoppinghelg i dagarna två.
– Det innebär inte att Linde Vårdagar som koncept upphör, utan det blir lite av ett mellanår bara, förklarar Erika Backteman, sekreterare för Linde City samt ansvarig för aktivitetsgruppen inom föreningen.
Sedan många år har Linde City arrangerat festligheter i centrala Lindesberg under namnet Linde Vårdagar. Jippot har i grunden inneburit att butikerna lyfter fram erbjudanden av olika slag, men har också varit en upplevelse för vuxna och barn då man erbjudit olika aktiviteter, kändisar, modevisning med mera. Så blir det inte det här året.
Anledningen till att Linde Vårdagar tar en paus och ger Shoppinghelg i Linde ett försök, är att man inför årets arbete slog tårna i en väldigt hög säkerhetströskel, som tillfälligt satte föreningen ur kurs.
– Vi arbetade ungefär som vanligt med detta och lämnade in en ansökan i mars – i god tid, som vi anser det. Dock stötte vi på patrull och blev informerade om att nya och hårdare regler gäller för att beviljas tillstånd för offentliga arrangemang, oavsett vad det handlar om för ett arrangemang eller var i landet det skall hållas. Det handlar om ökad säkerhet i samband med event som skapar stora folksamlingar, säger Erika Backteman som är ansvarig för Linde Citys aktivitetsgrupp, som bland annat arbetar med just Linde Vårdagar.
När föreningen blev varse att man inte kommer hinna ordna med allt som krävs, så fick man finna alternativa lösningar. Det traditionella Linde Vårdagar arrangeras sedvanligt efter Kristi himmelsfärd, det vill säga nu på fredag och lördag. Så kommer även handlarnas Shoppinghelg göra.
– Man kan säga att det blir ett Linde Vårdagar utan de aktiviteter, som vi nu inte har kunnat ordna fram. Så det blir istället att vi med butiker och serveringar ser till att göra något speciellt hos respektive, med erbjudanden och liknande. Jag tror det här kan bli riktigt bra ändå, speciellt om vi har vädret med oss, ler Erika Backteman.
Aktivitetsgruppens ansvariga understryker att Shoppinghelgen inte är tänkt att ersätta konceptet Linde Vårdagar permanent. Så är inte tanken.
– Nej, så är det inte. Nu vet vi dessutom att vi bör söka tillstånd ännu tidigare än förr, så det tar vi med oss till nästa år och hoppas att Linde Vårdagar arrangeras på nytt igen, avslutar Erika Backteman på Linde City, som tillika är butiksägare och driver Lizas Parfym på Kungsgatan.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.