Värdiga seriesegrare kan planera för framtiden

Att Lindlöven är klara seriesegrare redan nu betyder inte bara att man gjort en riktigt bra fortsättningsserie. Det innebär dessutom att man kan börja förbereda för en riktig kvalfest och scouta eventuellt kommande motstånd.

Seriesegern är bärgad trots att två omgångar återstår att spela. Det är betryggande tio poäng ner till playoff-strecket. Siffrorna ljuger inte det minsta.

Att Lindlöven vinner den västra fortsättningsserien i betryggande stil beror inte på att man fick gå in i den med flest bonuspoäng. Det beror på att man är det klart bästa laget. Det stabilaste gänget som håller jämnast kvalitet över hela linjen. Medan de andra tilltänkta topplagen Skövde och Enköping i sällskap med överraskande utmanaren Forshaga haft svårt att verkligen hålla upp en konsekvent nivå och enkelt plocka poängen i matcherna de på papperet ska vinna har Lindlöven så här långt bara förlorat två av tolv matcher under ordinarie tid.

Man har skjutit flest mål och släppt in minst. Det säger allt. Det är ett värdigt lag som blir seriesegrare den här våren.

Att det blir serieseger och att den är klar så tidigt som den nu ändå är betyder dessutom flera fördelar för Lindlöven.

Först och främst: man vet att man kommer att spela hemma den 18 februari i playoff 1 och kan redan nu börja sälja biljetter, förbereda företagsevenemang och så vidare och så vidare. Det blir den häftigaste match som har spelats i Lindehov på väldigt länge och att få extra tid att förbereda kring den rent organisatoriskt är en stor fördel för föreningen.

I andra hand: man vet att man som seriesegrare från den västra serien kommer att ställas mot laget som slutar fyra i den norra Allettan. Det är fastslaget på förhand.

Det innebär att Jussi Salo och company redan nu kan börja titta på eventuella motståndare. Dels rent sportsligt när det kommer till att scouta video och kanske rent av se matcher, men också när det gäller att undersöka eventuella färdvägar till den stundande bortamatchen om två helger.

För det kan komma att bli en lång resa. Den norra Allettan är väldigt jämn och på plats två till fem ligger i dagsläget Tranås, Kiruna, Piteå och Östersund inom två poäng med två omgångar kvar att spela. Det kan med andra ord bli vilket av de där gängen som helst som faller på Lindlövens lott i playoff. Det finns säkerligen också något scenario där Mariestad, som i dagsläget jagar fyra poäng bakom kan komma ifråga, även om det mest är hypotetiskt. Jag vågar påstå att det blir Tranås, Kiruna, Piteå eller Östersund som faller på Lindlövens lott.

Vad som vore bäst?

Ja, rent resemässigt vore naturligtvis Tranås det mest praktiska. I grundserien slog lagen dessutom varandra stort på varandras respektive hemmaplan. Tranås vann i Lindehov med 6-1 och Lindlöven återgäldade tjänsten med en 5-1-seger på bortaplan. Jämnt skägg alltså, men jag har en känsla av att Tranås skulle gå vinnande ur en sådan kamp över bäst av tre matcher.

Piteå tror jag inte heller skulle gynna Lindlöven. Laget har för många rutinerade gamla rävar som tänder till mer och mer ju viktigare matcherna blir för att det ska kännas som en bra motståndare.

Då återstår Östersund och Kiruna.

Östersund som öppet deklarerat att de ska till allsvenskan och värvat därefter, men som spelat med ett ok på axlarna i Allettan och inte alls klarat av att leva upp till haussen. Trycket kommer inte bli mindre på det namnkunniga lagets axlar i ett playoff och det tror jag kommer passa dem illa. Det vore drömläge för Lindlöven att få chansen att slå ut en av Hockeyettans riktiga storfavoriter. Kul för hemmapubliken om inte annat.

Men frågan är om det rent hockeymässigt inte skulle passa bäst med Kiruna. Ett ungt och frejdigt lag som går ganska hårt framåt, men som jag tror att Lindlövens solida defensiv skulle kunna tämja ganska bra och som dessutom i sin iver att gå framåt lämnar betänkliga hål i defensiven vid sina tillfällen. För publikens skulle är en matchserie mot gruvlaget nog dessutom det som skulle bjuda på den mest underhållande hockeyn.

Hur det blir i realiteten?

Ja, det vet vi inom en vecka. Fram till dess är det bara att konstatera att Lindlöven gjort en riktigt vass vår (så här långt) och är värdiga seriesegrare.

Publicerad 8 februari 2016 klockan 09:06

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ...
5 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som ...
28 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-08-07 06:14