Arkivbild Foto: Timmy Lundegård

Värdiga vinnare på digitalt Travfirande

En stjärna avtackades och priser delades ut under lördagskvällen. Även om Örebro och Fornabodas årliga travgala sköttes digitalt, kunde man i vanlig stil hylla fjolårets största prestationer. Flera av Fornabodas aktiva fick synas och några blev även prisade, där Jimmi Ehlers och Håkan Falk blev banans största prishämtare.

Trots pandemin så kunde Örebro och Fornaboda arrangera sin årliga travgala under lördagskvällen. Galan skedde digitalt via livesändning på YouTube, vilket gjorde att den årliga galamiddagen med liveshow fick lysa med sin frånvaro.

Den nya sportchefen Robin Thörn och agerade konferencierer, tillsammans med Örebrotravets värmningsexpert och ”travtyckare” Mårten Eriksson, en duo som tog tittarna igenom den livesända galan. En gala som bjöd på fina priser, härliga förinspelade intervjuer och en utmanade frågetävling för de travkunniga vid galans halvtidspassering.

Travgalans konferencierer Robin Thörn (t.v.) och Mårten Eriksson (t.h.) Foto: Skärmdump från Örebrotravets sändning

Fina hedersomnämnande inledde galan, där man började med att ge Food Money ett fint avsked. Kopparbergsstjärnan som tränas av Thomas Jezek, inledde sin travkarriär på svensk mark sedan 2013, gav under fjolåret det tunga beskedet att karriären var slut. Något som såklart skulle uppmärksammas, då Fornabodakämpen avslutade sin karriär efter att sprungit in makalösa 2 643 500:-.

– Första loppet han vann nere i Skara, är såklart lite speciellt. I det loppet var jag rädd för att han skulle vara 40 meter bakom de andra hästarna i mål. När Mercedes (dåvarande kusk Mercedes Balogh) körde ut i tredje spår, så trodde vi vid staketet mest att det var något fel någonstans, skrattar Thomas och fortsätter att se tillbaka på Food Moneys karriär:

– Två av de loppen som jag kommer ihåg mest, som han inte vann är under 2016 när han slogs mot Nuncio på V86. Loppen var två veckor mellan varandra och han var tvåa bakom honom båda gångerna. Sedan är det faktiskt när han satte banrekordet på Tingsryd 2019, det gjorde han galant.

Det blev ingen start för Fornabodas trettiotrefaldiga V75-deltagare, under fjolåret. Istället blev det en början på ett pensionärsliv, där ägare Thomas meddelar att livet leker för sagohästen.

– Han äter och har det bra. När han vill så står svansen rakt upp och sen skenar det iväg, så startsnabbheten är det nog ingen större fara med. I övrigt går han i hagen med sin kompis och tuffar på ute ibland, men inga stora ovationer utan han är pensionär, säjer Thomas Jezek som har haft många trevliga minnen med häst.

Thomas Jezek, ägare till Fornabodahjälten Food Money Foto: Skärmdump från Örebrotravets galasändning.

Även Fornabodas eldsjäl Rolf Nydén nämndes under galan. Den tidigare totochefen på Fornaboda är ett välbekant ansikte för många, som besöker sommarbanan. Både för publik, men även för de aktiva.

– Rolf har jobbat på Fornaboda i drygt 40 år. Han startade som personal i totokassan och det jobbet ledde honom senare till totochef, ett jobb som han har skött med stor bravur. Under årens lopp har Rolfs familj varit djupt engagerade. Rolf har även suttit med i Linde Travklubbs styrelse och har dessutom verkat på Örebro, även där som totochef. Förutom chef över toton, har han inför tävlingsdagarna alltid varit lite allt-i-allo, lyder galans presentation av Fornabodas eldsjäl, Rolf Nydén.

”Jag tror att det kan bli en riktigt bra häst”
När galan tog fart, så bjöds man på spänning om de olika priserna. Bland pristagarna hos de aktiva på Fornaboda, var duon Jimmi Ehlers och Håkan Falk, dem som plockade flest priser. Jimmi tog med sig tre titlar, medan Håkan fick dubbla priser.

För Kopparbergstränaren Jimmi Ehlers, fick man förutom priset som Årets Tränare, även med sig titeln Årets 3-åring för stallets stjärna Certainly. Med sina åtta kusksegrar bakom sig under fjolåret, blev Ehlers även prisad till Årets Kusk.

– Det jag kommer ihåg bäst är faktiskt hela säsongen. Jag tycker att alla hästarna presterade bra, en del av hästarna börjar bli lite till åren men de gjorde en av deras bästa säsonger på länge. Jag tycker stallet överlag gjorde det bra, säjer Jimmi Ehlers.

– Ska man följa några av stallets hästar framöver, så är det nog främst två av stallets fyraåringar Certainly och Halle Westwood, men också Campagne de Press. Det är tre bra hästar, ändå sticker Certainly ut. Jag tror att det kan bli en riktigt bra häst, om allt går som det ska och om han får hålla sig fräsch. Då ska det bli spännande.

Arkivbild på Jimmi Ehlers och Jeanette Holmskov med Årets 3-åring Certainly Foto: Timmy Lundegård

Förutom Kopparbergstränaren Jimmi Ehlers, som i en tidigare intervju med Lindenytt berättar om fjolårssäsongen, så fick Håkan Falk med sig dubbla priser. Båda för Cuarto Käbb som förutom priset för Årets Äldre, tilldelades galans största pris som Årets Häst.

– Det bästa minnet jag har från fjolåret, är när det flöt på med de tre raka segrarna i mars-april. Det var så ”enkelt” på något sätt hela den perioden. Sedan fick han startpoäng och då prövade jag att gå ut mot tuffare gäng på V75, tyvärr fick han dåliga bakspår och då blir det tufft. Trots det gjorde han ändå bra lopp, säjer tränare, ägare och uppfödare Håkan Falk.

Trots den ärofyllda titeln är Cuarto Käbb inget nytt namn, för den travkunnige. 2017 blev hästens stora succéår där den då 5-åriga valacken, sprang in 249 000:- på 17 starter. På senare år har skador hittats och det var inte helt hundraprocentigt, att det ens skulle bli någon start för Håkans kämpe under fjolåret.

– Han har haft problem med fäste i hela livet, jag trodde först att det var bakknäna och sådant. Men efter mycket om och men så kom vi fram till att det var magsår. När han väl fick medicin för det, så kom han igång och fick en sista säsong kan man säja, berättar Håkan Falk i travgalans sändning.

Fornabodas galavinnare:
Årets 3-åring: Certainly, Tränare: Jimmi Ehlers
Nominerade: Chip McKei’em (Thomas Lönnström), Halle Westwood (Jimmi Ehlers)
Årets 4-åring: StrangerInTheNight, Tränare: Malin Hurtig
Nominerade: Marengo (Kåre Axelsson), Nidalee (Kerstin Hell)
Årets Äldre: Cuarto Käbb, Tränare: Håkan Falk
Nominerade: Red Alert W.F. (Kerstin Hell), Tracy’s Princess (Thomas Lönnström)
Årets B-tränare: Kåre Axelsson
Nominerade: Håkan Falk, Kerstin Hell, Malin Hurtig
Årets Kusk: Jimmi Ehlers
Nominerade: Kerstin Hell, Kenneth Gorski
Årets Kallblod: Oss Can, Tränare: Lovisa Canneryd
Nominerade: Komnes Gigant (Hans Källgren), Berga Moa (Lars-Hugo Larsson), O.K.Vega (Örebrotränare)
Årets Häst: Cuarto Käbb, Tränare: Håkan Falk

Årets A-tränare:
Jimmi Ehlers
Årets Ponnykusk Kat. A: Isabella Jansson Wiklund
Hedersomnämnande: Food Money
Amatörklubbens Eldsjäl: Rolf Nydén

Tränare presenteras i parantes
Jeanette Holmskov nominerades även till det gemensamma priset Årets Skötare.

Publicerad 21 mars 2021 klockan 10:07

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar ...
14 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-08-17 02:45