I Galleri Haga visar lindesbergaren och den välkände konstnären Thomas Rydén upp sina beundransvärda alster. Med start klockan 16.00 bjöd han idag in till vernissage och fram till nästa söndag är det öppet mellan klockan 16-20 för besökare att ta en titt på den varierande konstutställningen med målningar skapade i akvarell, olja och även digigraphier. – Det är tre utställningar i ett, säger Thomas Rydén.
Den här veckan är man välkommen att kliva på hemma hos konstnären Thomas Rydén. Hans sedvanliga, traditionella decemberutställning fick sin start denna söndag klockan 16 och pågår i en veckas tid. Det finns lite av varje att se och beundra, till skillnad från hans separata utställningar då han håller sig mer till ett visst specifikt tema. På väggarna hänger flertalet målningar föreställande olika naturmotiv som nästan skulle kunna förväxlas med ett fotografi. Men där finns också målningar som skiljer sig avsevärt från de andra, sådana som man inte riktigt kan tala om vad de faktiskt föreställer.
– Jag var sugen på att testa något nytt, de som spelar musik spelar ju inte alltid samma musik. Det började i Stripa gruva när jag var där och tittade på detaljer. Det här är en rostig järnplåt, men det är svårt att spåra om jag inte berättar det. Det är detaljer som kommer från olika tekniska konstruktioner. Det sätter igång hjärnan, oavsett om man gillar det eller inte. Ett naturmotiv till exempel triggar inte hjärnan på samma sätt. Besökare som inte känner till mitt måleri sugs in i den, framförallt de yngre dras till den. Man kan se tendenser till de här målningarna i mina gamla målerier, jag var redan på g i vissa målningar och hade funderat på det länge. Men man kan inte bara bestämma sig för att man ska måla abstrakt, att måla abstrakt kommer inifrån. Det är en helt annan typ av målning, en grad av oordning, jag gillar inte det perfekta, berättar Thomas.
Thomas låter sig inspireras av den generösa bildvärlden från natursköna Bergslagen och området häromkring, men också olika industrimiljöer. Han har sina speciella platser som han gärna återvänder till, såsom Kindlahöjden, Usken och efter vattendrag, vilket man tydligt kan se på hans konst.
– På vissa platser kan man känna platsens ande, inte för att jag tror på andar, men stämningsläget är speciellt. En höjd som öppnar sig är fantastiskt, säger Thomas och fortsätter:
– Jag letar efter speciella ljus, det ska inte vara mitt på dagen, det ljuset är för hårt. En tidig morgon däremot, den här till exempel är tagen vid femslaget på morgonen, säger Thomas och pekar på en av de tavlorna som pryder väggen.
Thomas har också digigraphier, också kallat giclée, vilket han förklarar är en konstnärlig grafisk teknik i form av bläckstråleutskrift.
– Det gör att man kan anpassa storleken, alla har inte plats för en sådan här stor, säger Thomas och jämför med originalet som är betydligt större.
För den som vill besöka Thomas Rydéns utställning Galleri Haga är det öppet för beskådning fram till nästa söndag, klockan 16.00-20.00 alla dagar.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.