LindeGastro, som startade mitt under pandemin, har jobbat hårt för att finna nya lösningar i en tid som inte liknar någon annan. Under onsdagen hade de premiär för sin drive-in utanför Lindesberg arena, och under torsdagens något blåsigare lunchväder visade man att inte ens det kan stoppa dem.
De allt hårdare restriktionerna för att förhindra smittspridningen i samhället har gjort situationen tuff för många företag, och inte minst restaurangerna. LindeGastro som huserar i Lindesberg arena är ett av företagen som nu tvingats tänka utanför boxen för att kunna möta kundernas behov, och för att hitta nya inkomstkällor.
Under onsdagen hade restaurangen premiär för sin drive-in utanför arenans huvudentré, något som föll så pass väl ut att man väljer att fortsätta med det.
– Jag tror vi sålde runt 30 lunchlådor igår, så det är jätteroligt! berättar Pontus Lindroth.
Torsdagens något blötare och betydligt blåsigare väder gjorde att man inte vågade sätta upp sitt lunchtält som under gårdagen. Lösningen blev istället en mer stabil variant som även gav personalen skydd och värme mot kylan, nämligen en caddy.
– Tältet hade nog blåst sönder som vi hade satt upp det, så det här blev en bra lösning, berättar Maja Fjellheim och öppnar fordonets bakparti.
Serveringen blir fortfarande lika coronasäker som innan, då Tim Cederqvist tar betalt från framsätet medan Maja serverar kunden som inte ens behöver lämna sin bil.
– Tanken är att vi ska använda tältet framöver, men det beror lite på hur vädret tillåter oss att arbeta, säger Pontus.
Förutom den nya drive-in-serveringen har man även börjat med utkörning av såväl luncher som kvällens gastromeny, något som hittills fungerat mycket bra.
– Vi har några kunder som vi levererar till regelbundet, och det fungerar jättebra. Nu har vi även utökat utkörningen av gastromenyn så den går att få tisdag till lördag, berättar Pontus.
LindeGastros drive-in har öppet måndag-fredag klockan 11-13, och dagens lunchmeny hittar ni HÄR.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.