Ikväll gästar två världsartister stripabryggeriet i Guldsmedshyttan, när violinisten Elicia Silverstein tillsammans med cellisten Mauro Valli håller konsert.
– Det kommer att bli en fin konsert och musikerna ser fram emot att komma till Sverige och Guldsmedshyttan igen. Även 2017 besökte Mauro och Elicia Guldsmedshyttan och gav vid detta tillfälle en bejublad konsert vilket föranleder dem att komma åter, säger Ove Magnusson vid Stripabryggeriet.
De båda musikerna, som utgör duon Silverstein Valli duo, håller två konserter i Stripabryggeriet. Dock är fredagens föreställning redan fullbokad, så vill man ha chansen att se dem är det kvällens konsert som gäller.
– Sverige är att betrakta som obruten mark för både Mauro och Elicia och förutom konserten 2017 har Mauro spelat på Stockholms konserthus 2015, som förstecellist i barockorkestern I Barocchisti, tillsammans med divan och mezzosopranen Cecilia Bartoli som för övrigt fick polarpriset år 2016, berättar Ove.
Violinisten Elicia Silverstein bördig från New York har gjort sig känd för sina nyanserade, insiktsfulla och djärva framträdanden med en repertoar som spänner från 1600 – 2000 talet. Silverstein uppträder regelmässigt som solist och kammarmusiker både i Europa och USA med namnkunniga musiker som exempelvis Mauro Valli, Richard Egarr, Robert Levin, Ani Kavafian, Paul Coletti med flera.
Cellisten Mauro Valli från Sant’Agata Feltria, Italien är skolad i samma anda som den legendariske Camillo Oblach, som var Toscaninis favoritcellist, berömd för sina magiskt sammetslena toner.
Mauro inledde sin musikaliska karriär på La Scala där han spelade under ledning av ett antal berömda dirigenter. Leonard Bernstein, Carlos Kleiber och George Pretre för att nämna några av dem. Hans huvudsakliga intresse har alltid varit kammar och barockmusik vilket föranledde honom att sluta vid La Scala och ägna sig åt barockmusik både som musiker och lärare. Han har för övrigt en professur i kammarmusik vid universitetet i Bologna.
För information om kvällens konsert, maila ove@stripabryggeriet.se
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.