Ikväll gästar två världsartister stripabryggeriet i Guldsmedshyttan, när violinisten Elicia Silverstein tillsammans med cellisten Mauro Valli håller konsert.
– Det kommer att bli en fin konsert och musikerna ser fram emot att komma till Sverige och Guldsmedshyttan igen. Även 2017 besökte Mauro och Elicia Guldsmedshyttan och gav vid detta tillfälle en bejublad konsert vilket föranleder dem att komma åter, säger Ove Magnusson vid Stripabryggeriet.
De båda musikerna, som utgör duon Silverstein Valli duo, håller två konserter i Stripabryggeriet. Dock är fredagens föreställning redan fullbokad, så vill man ha chansen att se dem är det kvällens konsert som gäller.
– Sverige är att betrakta som obruten mark för både Mauro och Elicia och förutom konserten 2017 har Mauro spelat på Stockholms konserthus 2015, som förstecellist i barockorkestern I Barocchisti, tillsammans med divan och mezzosopranen Cecilia Bartoli som för övrigt fick polarpriset år 2016, berättar Ove.
Violinisten Elicia Silverstein bördig från New York har gjort sig känd för sina nyanserade, insiktsfulla och djärva framträdanden med en repertoar som spänner från 1600 – 2000 talet. Silverstein uppträder regelmässigt som solist och kammarmusiker både i Europa och USA med namnkunniga musiker som exempelvis Mauro Valli, Richard Egarr, Robert Levin, Ani Kavafian, Paul Coletti med flera.
Cellisten Mauro Valli från Sant’Agata Feltria, Italien är skolad i samma anda som den legendariske Camillo Oblach, som var Toscaninis favoritcellist, berömd för sina magiskt sammetslena toner.
Mauro inledde sin musikaliska karriär på La Scala där han spelade under ledning av ett antal berömda dirigenter. Leonard Bernstein, Carlos Kleiber och George Pretre för att nämna några av dem. Hans huvudsakliga intresse har alltid varit kammar och barockmusik vilket föranledde honom att sluta vid La Scala och ägna sig åt barockmusik både som musiker och lärare. Han har för övrigt en professur i kammarmusik vid universitetet i Bologna.
För information om kvällens konsert, maila ove@stripabryggeriet.se
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.