Racerföraren Thed Björk, som 2017 blev världsmästare i World Touring Car Championship, är en av flera representanter för motorsporten, som på fredag samlas på en och samma plats i Lindesberg för att presentera sig och visa upp sina bilar och motorcyklar.
Det är när företaget Hyrmaskiner håller vårmässa igen, efter något års uppehåll, som man gör det med motorsporten som dragplåster.
– Det kan nog bli ett uppskattat inslag på mässan, med alla utställare från motorsporten. Jag tror det är något som de allra flesta kan tycka är kul att se, även om man inte är särskilt insatt eller sportintresserad, säger Bengt-Erik Persson, Hyrmaskiner.
Förutom världsmästaren Thed Björk kommer en rad andra framgångsrika inom motorsporten att ställa ut sina fordon, bland annat Lindesbergssonen Philip Gehrman, rallycross.
– Det är kul att vi har med oss lokala förare också, det känns lite extra skoj faktiskt, säger Persson.
Följande utställare inom motorsporten kommer att finnas på plats:
• Thed Björk, WTCC. Håller föredrag kl. 14.
• Rasmus Lindh, visar sin roadracing-motorcykel.
• Frida Östlund och Natalie Kane, visar motocross.
• Emil Persson, visar sin Supercar.
• Magnus Larsson, visar sin dragster
• Philip Gehrman, visar sin rallycross-bil
• Ledin Bil ställer ut deras rallybil
För alla som inte finner maskiner och motorer särskilt roande, finns andra inslag på mässan som kanske faller bättre i smaken. Bland annat kommer man rigga upp ett SPA-bad – som ställs ut i syfte att låta mässbesökaren ta ett dopp.
Medverkande i mässan: Milwaukee – Kiilto – Villaägarna – Perfect Performance – Miamipool – Fanthyttans Åkeri – AGA – Linde Energi – Lindepac – Besök Linde – Arctic Spa.
I samarbete med Milwaukee arrangeras en tävling och utlottning av bland annat en 4-hjuling och en takbox.
Mässan hålles på Stadsskogsvägen 5, Hyrmaskiner, mellan kl. 12-18 fredag 25 maj.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.