Meritor i Lindesberg erbjuder nu tidigare varslade om uppsägning fortsatt anställning. Detta informerade fabriksledningen på fredagen.
– Det stora flertalet behåller sin anställning och ca 40 medarbetare får en förlängd uppsägningstid, säger Meritors platschef och VD, Kent Blom, i ett pressmeddelande.
I juni meddelade Meritor i Lindesberg, att man behöver minska personalstyrkan med hela 300 anställda för att tackla den kraftiga nedgång som kommit till följd av hur coronapandemin slagit mot fordonsindustrin runt om i världen. Dessbättre behövde man aldrig göra verklighet av detta. I början av hösten meddelade fabriksledningen att det nu endast var tal om att minska personalstyrkan med cirka en tredjedel av det ursprungliga antalet – eller 107 för att vara exakt. Dessa skulle lämna företaget 22 december i år – men så kommer ej behöva ske. På fredagen informerade fabriksledningen om att stigande kundvolymer nu öppnat för att behålla personalstyrkan på nuvarande nivå året ut och in i 2021 med undantag för tre tjänstemän som tvingas lämna enligt tidigare utsatt datum.
Kent Blom, platschef och VD på Meritor. Foto: Camilla Lagerman
– Det stora flertalet behåller sin anställning och ca 40 medarbetare får en förlängd uppsägningstid. Vi är glada för att vi kunnat hitta en så bra lösning framåt och hoppas att volymerna håller i sig in i 2021, säger Kent Blom, platschef och VD.
Även om beskedet är mycket glädjande understryker man att det inte är läge att slappna av.
– Vi ser fortfarande en stor oro på marknaden beroende på pandemisituationen och bevakar ständigt såväl kunder som leverantörer. Trots motvinden under 2020 har Meritor lyckats hålla kostnaderna nere och klarat likviditeten på ett bra sätt för att minska effekterna av Coronapandemin och därmed positionerat oss väl för 2021. Självklart är det tråkigt att vi inte kan behålla alla, men vi är glada för den minskade omfattningen, avslutar Kent Blom.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.