Vasselhyttans Taxi & Buss är överens med OKQ8 om att hyra samtliga lokaler som tidigare disponerades av det bolag som drev OKQ8-macken, men som under våren gick i konkurs. – Vi räknar med att ha flyttat till våra nya lokaler under sommaren. Samtidigt breddar vi vår verksamhet och kommer att erbjuda enklare bilservice och biluthyrning, säger Håkan Einarsson.
Anders Söderberg och Håkan Einarsson är överens om att lokalerna passar deras verksamhet perfekt. I byggnaden finns idag två tvätthallar, en smörjhall och en verkstadslokal. Här kommer man nu kunna tvätta sin bilar och också göra enklare serviceåtgärder på företagets olika fordon.
– Med egna lokaler kommer vi kunna sänka våra service- och reparationskostnader avsevärt, säger Håkan Einarsson.
Företagets taxibilar kommer utgå från företagets nya lokaler medan företagets lastbilar och bussar även i fortsättningen kommer att starta från garagen vid Nora Lindefrakt.
Utökad verksamhet
Anders Södergren och Håkan Einarsson startade sin rörelse 1994 med en taxibil och en lastbil. Bussarna kom in i bilden under 2001 då man fick det första anbudet om skolskjutsar. Företaget har sedan dess vuxit kontinuerligt och sysselsätter idag 35 personer inom frakt och transport. Flytten gör det nu också möjligt till att ytterligare förstärka verksamheten.
– De nya lokalerna ger oss en ypperlig möjlighet att utöka vår verksamhet med ytterligare en verksamhetsgren. På ett effektivt sätt kommer vi nu kunna erbjuda biluthyrning till privatpersoner och företag, säger Anders Södergren.
Till en början kommer det finnas en Volvo V40 och en Renault Clio för uthyrning men fordonsparken kommer troligen att bli större redan i höst.
– Vi har tjuvstartat lite, och det verkar på efterfrågan som att marknaden är större än vi först trodde. Det kan bli tal om att köpa in fler bilar redan i höst och kanske också någon minibuss. Släpkärror är inte heller omöjligt, säger Håkan Einarsson.
För att säkerställa tvätt och service av de egna fordonen, men också för att kunna erbjuda samma service till allmänheten har Jan Fagrell, tidigare föreståndare vid OKQ8 anställts. Han blir därmed ansvarig för uthyrning och service.
– Jan är en mycket kompetent mekaniker med gedigen utbildning och lång erfarenhet, vilket också innebär att vi kommer kunna erbjuda bilservice till allmänheten. Jan kommer också ansvara för kundkontakterna för uthyrningsdelen, säger Håkan Einarsson.
OKQ8 lever kvar som automatstation
Till glädje för OKQ8:s kunder kommer ändå bensinstationen bli kvar, men då som automatstation.
Försäljningschef P-O Johansson och byggnadsingenjör Vesa Pentilä från OKQ8 centralt har varit i Lindesberg för att kolla vilka åtgärder som krävs för att på bästa sätt anpassa stationen för sitt nya ändamål.
– Det blir inga stora förändringar, men vi kommer se över området kring pumparna för att eventuellt göra några små justeringar. Vi kommer se över bland annat skyltning och flaggstänger, och uppsnyggning i största allmänhet ingår också i vår plan, säger P-O Johansson.
Därmed kommer inte OKQ8-stationen i Lindesbergs byggas om och få det utseende som är normalt för en automatstation runt om i Sverige.
– Lindesbergsstationen blir lite av en hybrid. Eftersom stationen nu kommer ligga intill annan verksamhet som här i Lindesberg, har vi valt en annan linje än den vi brukar ha när en station görs om till automatstation, berättar P-O Johansson.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.