Vid midnatt släpper DJ-duon Lukas Martin från Vedevåg sin senaste singel som fått namnet Starry Night. Låten som blir duons tredje att se dagens ljus kommer att finnas tillgänglig på bland annat Spotify och liknande digitala streamingtjänster.
Vännerna Lukas Toll och Martin Bresjö har hängt ihop sedan barnsben, men det var först för 1,5 år sedan som deras gemensamma intresse för musik vaknade till liv. Sedan dess har de hunnit med att släppa två singlar på Spotify, där den senaste låten Five More Days nått närmare 180 000 spelningar.
– Martins pappa håller på mycket med musik och har en egen studio, och det var när vi satt och lekte runt där som vi insåg hur roligt det var. Ingen av oss har någon direkt teoretisk kunskap när det kommer till musik, utan vi har bara utgått från vad vi själva gillar, berättar Lukas.
Numera har killarna en egen studio som de byggt med hjälp av finansiering från pengarna de tjänat på sin musik hittills. Med förebilder som Avicii och andra stora DJ´s är det lätt att förstå var inspirationen till deras musik kommer ifrån.
– Det är den typen av musik som vi lyssnar på, men vi hämtar även inspiration från helt andra genrer, säger Lukas.
Sedan den förra singeln släpptes har den spelats imponerande 180 000 gånger, och majoriteten av lyssnarna har gått ifrån att vara lokalt förankrade till helt andra delar av landet.
– Innan vi nådde upp till 10 000 streams var det mest lokala lyssnare, men när man har passerat den gränsen hamnar man på Spotifys listor, och sedan dess är det Stockholm, Göteborg, Malmö och Oslo som toppar listan. Men oavsett så är det jätteroligt att folk lyssnar! säger Lukas.
Även om drömmen är att få en stor hit och slå igenom, ligger fokus just nu på att skapa musik, och trots att de bara har hållit på i knappt 1,5 år finns det en mängd material som inte släppts.
– Vi jobbar mycket med vår musik och gör låtar hela tiden, så det finns mycket som inte har kommit ut. Vi har inget skivbolag eller så, utan vi använder oss av en tjänst som hjälper självständiga artister att släppa musik på egen hand och det har fungerat väldigt bra, berättar Lukas.
Lagom till helgen släpps alltså duons rykande färska singel Starry Night, en låt som killarna skrev i början av året och som de gjort på egen hand.
– Det vore ju jätteroligt att få chansen att spela på någon nattklubb eller liknande längre fram, men framförallt hoppas vi bara att folk vill lyssna, avslutar Lukas.
Lukas Martin finns på HÄR på Spotify.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.