Vid midnatt släpper DJ-duon Lukas Martin från Vedevåg sin senaste singel som fått namnet Starry Night. Låten som blir duons tredje att se dagens ljus kommer att finnas tillgänglig på bland annat Spotify och liknande digitala streamingtjänster.
Vännerna Lukas Toll och Martin Bresjö har hängt ihop sedan barnsben, men det var först för 1,5 år sedan som deras gemensamma intresse för musik vaknade till liv. Sedan dess har de hunnit med att släppa två singlar på Spotify, där den senaste låten Five More Days nått närmare 180 000 spelningar.
– Martins pappa håller på mycket med musik och har en egen studio, och det var när vi satt och lekte runt där som vi insåg hur roligt det var. Ingen av oss har någon direkt teoretisk kunskap när det kommer till musik, utan vi har bara utgått från vad vi själva gillar, berättar Lukas.
Numera har killarna en egen studio som de byggt med hjälp av finansiering från pengarna de tjänat på sin musik hittills. Med förebilder som Avicii och andra stora DJ´s är det lätt att förstå var inspirationen till deras musik kommer ifrån.
– Det är den typen av musik som vi lyssnar på, men vi hämtar även inspiration från helt andra genrer, säger Lukas.
Sedan den förra singeln släpptes har den spelats imponerande 180 000 gånger, och majoriteten av lyssnarna har gått ifrån att vara lokalt förankrade till helt andra delar av landet.
– Innan vi nådde upp till 10 000 streams var det mest lokala lyssnare, men när man har passerat den gränsen hamnar man på Spotifys listor, och sedan dess är det Stockholm, Göteborg, Malmö och Oslo som toppar listan. Men oavsett så är det jätteroligt att folk lyssnar! säger Lukas.
Även om drömmen är att få en stor hit och slå igenom, ligger fokus just nu på att skapa musik, och trots att de bara har hållit på i knappt 1,5 år finns det en mängd material som inte släppts.
– Vi jobbar mycket med vår musik och gör låtar hela tiden, så det finns mycket som inte har kommit ut. Vi har inget skivbolag eller så, utan vi använder oss av en tjänst som hjälper självständiga artister att släppa musik på egen hand och det har fungerat väldigt bra, berättar Lukas.
Lagom till helgen släpps alltså duons rykande färska singel Starry Night, en låt som killarna skrev i början av året och som de gjort på egen hand.
– Det vore ju jätteroligt att få chansen att spela på någon nattklubb eller liknande längre fram, men framförallt hoppas vi bara att folk vill lyssna, avslutar Lukas.
Lukas Martin finns på HÄR på Spotify.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.