Lindesbergs kommun söker nu en entreprenör att driva Café Oscar säsongen 2013.
Ännu ligger snön djup i Oscarsparken, men med våren inte allt för långt borta har kommunen nu börjat söka efter en entreprenör som vill ta hand om kaféverksamheten i sommar. Anne Resare på Näringslivsavdelningen uppger att man faktiskt redan nu har fått napp från två entreprenörer. En av dem är fjolårets kaféentreprenör – Svenska Kyrkan – som har för avsikt att sköta verksamheten ett år till.
-Egentligen är det inget nytt för i år. Köket har ju sina begränsningar precis som tidigare och lämpar sig endast för enklare tillagning. Vi hoppas dock att den nya Kyrkbryggan kan ge kaféet bättre förutsättningar, säger Resare.
Kommunen kan inte ställa några krav på den som vill ta sig an Café Oscar, men man har ändå vissa önskemål på hur verksamheten skall bedrivas.
-Önskemålen är att det skall vara öppet alla dagar i veckan under sommarmånaderna samt att man kan tänka sig att ta emot sommarjobbare också. Det är ju ingen kostnad för entreprenören, men väl ett ansvarstagande, påpekar Anne Resare.
Näringsliv och Utveckling tar emot intresseanmälningar t.o.m. 5 mars på mailadressen: utveckling@lindesberg.se
Eventuella frågor besvaras av Anne Resare tel. 0581-811 62
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.