Innan coronapandemin hölls det varje år en stor fest på Örebro slott för att prisa de hantverkare i länet som avlagt sitt gesällprov och klarat det. På grund av restriktionerna blev ingen sådan festlighet aktuell under våren, men frisören Victoria Sander blev dock firad ändå när Lindesbergs kommun och organisationen Företagarna överraskade henne under förra veckan.
Ett gesällbrev är ett yrkesbevis som olika typer av hantverkare kan välja att avlägga för att visa att man är kunnig och seriös inom sitt yrke. Frisören Victoria Sander, som även är delägare i Berits, är kommunens senaste hantverkare att klara sitt gesällprov.
– Det här är ett stort prov och det är inte alla som väljer att göra det. Dels så kostar det en del, sedan är det många moment, man behöver modeller och det är mycket som ska klaffa, förklarar Victoria.
I normala fall hyllas länets gesällbrevstagare med en stor fest vid Örebro slott där landshövdingen medverkar under prisutdelningen, men i år blev det dock ingen bankett på grund av det rådande läget med coronapandemin. Lindesbergs kommun och organisationen Företagarna tyckte dock att Victoria skulle firas och bestämde sig för att överraska henne.
– Egentligen skulle jag ha gjort provet redan i höstas, men på grund av pandemin blev det uppskjutet hela tiden. När jag gjorde provet var det bara jag och en tjej till, och vi var de första som kunde avlägga gesällprov i Falun på närmare ett år. Jag gjorde mitt prov i april och visste ju att det inte skulle bli någon prisutdelning på slottet, så jag tänkte inte mer på det, berättar Victoria.
Torsdagen den 1 juli fick Victoria veta att hon skulle bege sig ner till Kyrkbryggan vid Strandpromenaden i Lindesberg, där Alicia Kjellarsson från Lindesbergs kommun och Företagarnas ordförande Gunilla Pöchhacker väntade.
– De hade ramat in mitt gesällbrev så fint och hade med sig blommor. Det kommer inom kort att hängas upp på väggen inne på salongen, berättar Victoria stolt.
– För oss har det varit självklart att alla tre ägare i Berits skulle ha gesäll, då det är något vi har strävat efter. Nu är det jätteskönt att det är klart, jättebra jobbat! säger vännen och kollegan Frida Sander.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.