Innan coronapandemin hölls det varje år en stor fest på Örebro slott för att prisa de hantverkare i länet som avlagt sitt gesällprov och klarat det. På grund av restriktionerna blev ingen sådan festlighet aktuell under våren, men frisören Victoria Sander blev dock firad ändå när Lindesbergs kommun och organisationen Företagarna överraskade henne under förra veckan.
Ett gesällbrev är ett yrkesbevis som olika typer av hantverkare kan välja att avlägga för att visa att man är kunnig och seriös inom sitt yrke. Frisören Victoria Sander, som även är delägare i Berits, är kommunens senaste hantverkare att klara sitt gesällprov.
– Det här är ett stort prov och det är inte alla som väljer att göra det. Dels så kostar det en del, sedan är det många moment, man behöver modeller och det är mycket som ska klaffa, förklarar Victoria.
I normala fall hyllas länets gesällbrevstagare med en stor fest vid Örebro slott där landshövdingen medverkar under prisutdelningen, men i år blev det dock ingen bankett på grund av det rådande läget med coronapandemin. Lindesbergs kommun och organisationen Företagarna tyckte dock att Victoria skulle firas och bestämde sig för att överraska henne.
– Egentligen skulle jag ha gjort provet redan i höstas, men på grund av pandemin blev det uppskjutet hela tiden. När jag gjorde provet var det bara jag och en tjej till, och vi var de första som kunde avlägga gesällprov i Falun på närmare ett år. Jag gjorde mitt prov i april och visste ju att det inte skulle bli någon prisutdelning på slottet, så jag tänkte inte mer på det, berättar Victoria.
Torsdagen den 1 juli fick Victoria veta att hon skulle bege sig ner till Kyrkbryggan vid Strandpromenaden i Lindesberg, där Alicia Kjellarsson från Lindesbergs kommun och Företagarnas ordförande Gunilla Pöchhacker väntade.
– De hade ramat in mitt gesällbrev så fint och hade med sig blommor. Det kommer inom kort att hängas upp på väggen inne på salongen, berättar Victoria stolt.
– För oss har det varit självklart att alla tre ägare i Berits skulle ha gesäll, då det är något vi har strävat efter. Nu är det jätteskönt att det är klart, jättebra jobbat! säger vännen och kollegan Frida Sander.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.