Innan coronapandemin hölls det varje år en stor fest på Örebro slott för att prisa de hantverkare i länet som avlagt sitt gesällprov och klarat det. På grund av restriktionerna blev ingen sådan festlighet aktuell under våren, men frisören Victoria Sander blev dock firad ändå när Lindesbergs kommun och organisationen Företagarna överraskade henne under förra veckan.
Ett gesällbrev är ett yrkesbevis som olika typer av hantverkare kan välja att avlägga för att visa att man är kunnig och seriös inom sitt yrke. Frisören Victoria Sander, som även är delägare i Berits, är kommunens senaste hantverkare att klara sitt gesällprov.
– Det här är ett stort prov och det är inte alla som väljer att göra det. Dels så kostar det en del, sedan är det många moment, man behöver modeller och det är mycket som ska klaffa, förklarar Victoria.
I normala fall hyllas länets gesällbrevstagare med en stor fest vid Örebro slott där landshövdingen medverkar under prisutdelningen, men i år blev det dock ingen bankett på grund av det rådande läget med coronapandemin. Lindesbergs kommun och organisationen Företagarna tyckte dock att Victoria skulle firas och bestämde sig för att överraska henne.
– Egentligen skulle jag ha gjort provet redan i höstas, men på grund av pandemin blev det uppskjutet hela tiden. När jag gjorde provet var det bara jag och en tjej till, och vi var de första som kunde avlägga gesällprov i Falun på närmare ett år. Jag gjorde mitt prov i april och visste ju att det inte skulle bli någon prisutdelning på slottet, så jag tänkte inte mer på det, berättar Victoria.
Torsdagen den 1 juli fick Victoria veta att hon skulle bege sig ner till Kyrkbryggan vid Strandpromenaden i Lindesberg, där Alicia Kjellarsson från Lindesbergs kommun och Företagarnas ordförande Gunilla Pöchhacker väntade.
– De hade ramat in mitt gesällbrev så fint och hade med sig blommor. Det kommer inom kort att hängas upp på väggen inne på salongen, berättar Victoria stolt.
– För oss har det varit självklart att alla tre ägare i Berits skulle ha gesäll, då det är något vi har strävat efter. Nu är det jätteskönt att det är klart, jättebra jobbat! säger vännen och kollegan Frida Sander.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.