Storfavoriten blev för svår – för första gången den här säsongen fick Lindlöven lämna isen utan någon poäng. Laget avslutade den första seriehalvan med förlust borta mot VIK Västerås med siffrorna 1-5.
VIK Västerås på bortaplan innebar höstens häftigaste match för Lindlöven och laget klev ut inför 2236 åskådare som serieledare. Toppmötet var spelmässigt också jämnt, men halvvägs in i den första perioden kom ett ryck från hemmalaget. Efter att först ha tagit ledningen i powerplay utökade VIK bara en halvminut senare och Jussi Salo tog timeout. Det gav också utdelning på Löven, som lugnade ner spelet under resterande period.
Med fem minuter spelat av andra skickade sedan Felix Lundqvist in reduceringen i numerärt överläge. Lindlöven var också dominanta i mittperioden, men trots 17-4 (!) i skott kom ingen kvittering. Istället kom 1-3 en bit in i tredje och det punkterade också matchen, som slutade 1-5 till VIK efter dubbla mål i öppen kasse.
Tvåa efter halva serien: ”Självklart bra”
Förlusten var Lindlövens första under ordinarie tid den här hösten, vilket betyder att lagets poängrad bröts. Serieledningen tappades också till Mariestad, samtidigt som VIK närmade sig bakifrån i det täta toppskiktet. HockeyEttan Västra tar nu ett uppehåll med exakt halva höstserien spelad och Löven är tvåa. Breaket blir nyttigt, men nederlaget mot Västerås berodde inte på det täta spelschemat.
– Det är inget ovanligt att spela två matcher per vecka, det kan vi inte skylla på. Det tror jag inte påverkat någonting för något av lagen i den här serien, menar Jussi Salo som försöker summera de elva inledande omgångarna.
– Det är lite svårt att se helheten just nu. Men visst, 25 poäng från den första halvan är godkänt. Så länge vi är med i topp fem är det bra och det är vad vi siktar på just nu. Att vara tvåa är självklart bra, nu krävs det att fortsätta jobba hårt och utveckla spelet.
Matchfakta VIK Västerås-Lindlöven:
Resultat: 5-1 (2-0, 0-1, 3-0)
Publik: 2236
Skott: 29-35
Mål Lindlöven: 2-1 Felix Lundqvist (Persson, Astley Rydberg)
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.